Законопоект, чи каток, яким нас прагнуть переїхати?

Назва публікації — Портал Таксопорт

Інформація від Президента ГО «Асоціація інформаційних диспетчерів та водіїв служб таксі» Головченка О.В.

Шановні перевізники, самозайняті перевізники та суб’єкти господарювання, які надають інформаційно-дисперчерські послуги на ринку пасажирських перевезень легковими автомобілями на таксі та автомобілями на замовлення.      Доводимо до Вашого відома, що Міністерством транспорту та зв’язку, Державною адміністрацією на автомобільному транспорті, Головною інспекцією на автомобільному транспорті, спільно з Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва та громадських організацій: «Асоціація інформаційних диспетчерів та водіїв служб таксі», «Таксисти Києва» та «Нова Солідарна Україна» завершено роботу над  проектом Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення системи управління транспортним процесом у зв’язку з підготовкою та проведенням в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу».      Дуже приємно, що до обговорення та доопрацювання нового документу приєднуються нові представники ринку – координатор ініціативної групи по створенню Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнська асоціація самозайнятих перевізників», приватний підприємець Галазюк А.В., який своїми зауваженнями та пропозиціями суттєво покращує вищезгаданний документ.
     Сьогодні в Міністерстві транспорту та звязку України під головуванням заступника міністра транспорту та звязку п. Баранова О.Г. відбулося засідання вищезгаданих організацій та представників ПСТУ на якому було прийняте рішення про винесення законопроекту на громадське обговорення.   
    Цей законопроект передбачає значні зміни до Закону України «Про автомобільний транспорт» і був розроблений як альтернатива всіх існуючих на даний час проектів Законів, авторами яких є громадські організації цього ринку, Державний комітет України з питань регуляторної пролітики та підприємництва, Міністерство транспорту та зв’язку України та народний депутат Верховної Ради України Волинець М.Я.  На даний час жоден з зазначених законопроектів не знайшов всесторонньої підтримки між органами державної влади та громадськими організаціями та не може і не буде подаватися на розгляд та затвердження Кабінетом Міністрів України.
     Новий законопроект має на меті реалізації варіанту всесторонього підходу до вирішення існуючих проблем, пошуку компромісних рішень, формування нового правового ринку за рахунок заміни існуючої системи ліцензування яка, до речі, за свій час існування з 2004 року яскраво показала свою неєфективність та неспроможність повного та правового контролю у сфері таксомоторних перевезень, на дозвільну систему органів місцевого самоврядування. Запроваджено ідеї посилення прозорого державного контролю за діяльністю кожного суб’єкту ринку та органами місцевого самоврядування, безпосередня участь учасників ринку та їх громадських організацій  у формуванні та створенні сфери пасажирських перевезень легковими автомобілями у окремих адміністративно-територіальних одиницях нашої держави та захист прав та інтересів легальних та сумлінних підприємців, що дасть можливість створення сприятливих умов для діяльності та зрозумілих і чіткіх правил.
     Законопроект в обовязковому порядку буде розміщений на офіційних інформаційних ресурсах Мінтрансзв’язку та Держкомпідприємництва та винесений на громадське обговорення до 10 вересня 2010 року.
     Також хочу звернути Вашу увагу на те, що всупереч заявам деяких громадських лідерів, які заявляють нам про небажання влади прислухатись до пропозицій та зауважень громадськості, влада открита та готова для пошуку конструктивних та компромісних рішень. А новий законопроект – тому підтвердження. З владою потрідно постійно працювати, нагадувати про себе та постійно заявляти про свою активну позицію.

З повагою,
Президент
ГО «Асоціація інформаційних диспетчерів
та водіїв служб таксі»                      
 Головченко О.В

порівняльна таблиця законопроекта

Комментарии к законопроекту от Саулюса Савицкаса, активно принимавшего участие в его разработке

Саулюс Савицкас

     По поводу анализа нового варианта проекта Закона Украины «О внесении изменений к некоторым законам Украины с целью усовершенствования системы управления транспортным процессом в связи с подготовкой и проведением в Украине финальной части чемпионата Европы 2012 года по футболу» предложеного по инициативе Минтранса.

     На данный момент начинается активное обсуждение изменений к ЗУ «Об автомобильном транспорте» в варианте предложенном Митрансом.
      Для правильного понимания процессов, которые развиваются, необходимо подумать над некоторыми вопросами и ответами на них.

Почему возник новый проект, и возникают другие проекты? Разве действующий ЗУ «Об автомобильном транспорте» плох?

     В действующем ЗУ «Об автомобильном транспорте» есть практически все необходимое для качественного развития такси, но этот закон не выполняется. Эффективного контроля за его выполнением нет.
     Власть понимает, что не может эффективно контролировать рынок такси и не может это исправить. Для этого находять разные причины — нет стредст, нет достаточных полномочий ГАТИ, нет достаточного персонала ГАТИ, прямое нежелание этим заниматься ГАТИ, ГАИ и другими органами, уже придуманые схемы в обход закона и т.д.

     Поэтому менять ЗУ «Об автомобильном транспорте» это по сути инициатива и желание власти, а не учасников рынка такси, поскольку нелегалы и ИДС уже приспособились.

      Власть пошла по пути сбросить проблему такси с центральных органов на местные, которые как бы ближе к рынку и могут лучше его контролировать и регулировать. Поэтому законопроект предусматривает отмену лицензирования и передавачу полномочий местным советам где будут выдавать разрешение и осуществлять контроль.

     Ситуация также требовала урегулировть деятельность ИДС и законопроект также их касается.

      Поэтому, менять ЗУ «Об автомобильном транспорте» будут менять не потому, что он плохой, а потому, что он не работает.

       Что нового?

      Получать лицензию или разрешения (дозвола) по сути не принципиально, всё равно получать, просто другой порядок.

      Лицензирование оказалось неэффективным для этой сферы в принципе и его решили заменить на другой механизм регулирования – квотирование, как более перспективный. Переход на квотирование, дабы не ущемлять тех, кто уже получил лицензию, будет осуществлён заменой лицензионной карточки на дозвола вне конкурса/квалификации.

       Будет объязательно использование всеми таксистами електронного таксометра, но не как РРО.

       Пользование стоянками такси будет бесплатным и равным для всех таксистов.

       Снова пробуют заставить власть создать стоянки такси.

       Обязательный учёт и аттестация ИДС и контроль за их деятельностю.

       Фактически будет общая ответственность ИДС и автомобиля на заказ перед пасажиром.

Почему ужесточили ответственность?

       Евро 2012 скоро, а порядка в такси нет и нет оснований надеяться, что он скоро появится.. Власть намерена наводить его жестко. Для этого просто расширили поречень правонарушений и сильно повысили штрафы. Считается, что таким образом некоторые субъекты из рынка либо просту уйдут, либо перейдут в законную плоскость, либо их задавят штрафами.
       Закон суров только для тех, кто его нарушает. При отсутствии других инструментов управления, власть для регулирования обычно использует наказание.
        Мысль власти такова, что если субъект рынка не нарушает закон, то и к ответственности его привлечь невозможно и размер санкций и штрафов для него не имеет значения.

Стоит ли бояться усиления контроля и ответственности?

       Тем, кто соблюдает законы, в принципе и по идеи — нет.
       Но на практике будут возникать случаи когда ты не нарушил, а власть говорит, что нарушил, и возникает вопрос как защищать свои права.
       Есть в Украине куча разных общественных организаций и профсоюзов таксистов которые активно зовут в свои ряды, в т.ч. ВОО «Укртакси», ПСТУ, ОО «Ассоциация информационных диспетчеров и водителей служб такси» и другие, которые имеют своих штатных юристов. Так пусть же они и защищают своих членов, они для этого и созданы. Практическая помощь лучше чем лозунги.
       Некоторые ИДС также имеют своих юристов и тоже могут помагать водителю, а не тольго деньги зарабатывают.
      При применения закона свободное его толкование таксистами и властю будет где то в течении года — полтора, а потом выработается общая практика.

Есть ли в новом законопроекте недостатки?

       Да, есть. Основная проблема, что так и не создана эффективная система стимулирования и контроля местной власти на создание сети стоянок такси.
       Другие недостатки видять только те, кому надо будет меняться, то есть нелегалы , полулегальные ИДС и т д. Не всем нравится законность усиление контроля.

Какие полномочия у местной власти?

       Местной власти по сути дали полномочия выдавать и забирать разрешения, но только через комиссию в которой 50 % представителей от власти и 50 % от общественных организаций перевозчиков. Таким образом, влияние ОО на решения власти и количество квот станоится болем чем реальным и их деятельность становится эффективным противовесом.

Что может снова поменяться в законе?

       Первоначально идея власти была фактически убрать самозанятого перевозчика поскольку его неудобно контролировать, их много и порядка мало. Желали укрупнить перевозчиков поскольку их легче контролировать и наказывать. Идея не нашла отображения в законе поскольку самозанятых очень много и они имеют большое влияние, а рубить с плеча пока неготовы.
        Если порядка с самозанятыми перевозчиками не наведут, то их фактически уберут создав неприемлимые условия хозяйствования.

        Власть намеривалась создать хорошое такси к Евро 2012 и основное зло против развития такси они видели не в отсутствии стоянок, а в автомобилях на заказ и деятельности ИДС. Считалось, что экономически и фактически услуги атомобиля на заказ и такси одинаковы, но автомобиль на заказ по оборудованию и деятельности обходится дешевле и болем универсален. В связке ИДС и автомобиль на заказ давали более дешёвую услугу и такси в чистом виде не выгодно, потому желали ликвидировать автомобиль на заказ как вид деятельности.
        Была идея запретить таксистам сотрудничать с ИДС, для того что бы быстей создать стоянки такси и приучить население ими пользоваться. Запретив такси сотрудничть с ИДС власть желала также управлять таксистами через стоянки такси. Но реального механизма предложено не было.

Дальнейшее регулирование?

      Законопроект написан достаточно схематично, поскольку власть желает оперативно реагировать на выявленые недостатки в сфере такси и активно их устранять. В законы изменения вносить тяжело, а вот в постановления Кабмина и документы Минтранса намного легче. Поэтому вся деятельность будет фактически регулироваться постановлениями Кабмина и Минтранса. Очень детально и именно в этих документах будут прописаны все механизмы и ограничения для местной власти, и порядок распределения квот. Проекты этих документов не написаны и общественность таксистов может активно выдвигать свои идеи.

Переходной период.

       Основной вопрос, что будет с лицензиями и лицензионными карточками? Их поменяют вне конкурса/квалификации, каких либо порядков и дополнительных документов на разрешения из расчёта 1 разрешение на 1 автомобиль легального перевозчика. Таким образом, легальный перевозчик получит значительное преимущество в переходе на новую систему и фактически никаким образом не будет зависим от кого либо, в т.ч. от местной власти, при получении разрешения и начало деятельности.

Коррупция и злоупотребление властью?

       Естественно считать, что местная власть захочет активно воспользоваться новыми полномочиями и превысить их. Как противовес предусмотрено усиление роли ОО и их активности, кроме того многое очень сильно зависит от того что будет написано в постановлении Кабмина и документах Минтранса. Если всё будет прописан чётко, то и местной власти руки будут связаны.

  Что делать дальше?

       Законодательство будет изменено – это факт. Власть может поменять его самостоятельно или с учётом интересов участников рынка. Для того чтобы власть учитывала наши интересы о них надо заявлять. Предложить что то конкретное и конструктивное мало кто может и мало кто хочет. Всем проще критиковать других и говорить что всё плохо. Новые изменения всех участников рынка такси устроить не могут, поэтому критика будет всегда. Кричать лозунги, устраивать стачки и забастовки, это не продуктивно. Необходимо садиться и вместе с властью работать и власть будет к нам прислушиваться, поскольку участники рынка знают рынок, что ему нужно и лучше чем власть смогут сформулировать идею реформирования. Чтобы влиять на законодательство и рынок такси нужно договариваться в властью или идти в политику и самим быть властью.

С уважением,
Саулюс Савицкас

Примечание Портала Таксопорт: размещено по просьбе г. Савицкаса. 

Коментар засновника та адміністратора Портала Таксопорт

Анатолій Галазюк - Портал Таксопорт

відредаговано 09.09.10

      До цього законопроекту в мене було і є за великим рахунком тільки одне зауваження: закладена  у нього концепція необмежених повноважень місцевої влади, а найважливіше — надання їй права дозволяти або не дозволяти господарську діяльність за власним розсудом — є незаконна, неприйнятна і повинна бути  кардинально трансформована у відповідну законодавству площину. За повної неуваги розробників документу до такої точки зору, я жодним чином не мав шансів його покращити.

     Кардинальним чином переформатувати концепцію законопроекту, привести у сбалансований та відповідний нормам права стан запропоновані у ньому норми стосовно прав та обов’язків місцевих органів влади, доповнити їх відповідними Закону «Про дозвільну систему» та Господарському Кодексу України стримувачами та противагами — значно складніше, ніж з чистого листа написати альтернативний варіант. Що і було мною зроблено.

      Більш того, такий альтернативний варіант був сформульований та запропонований у вигляді порівняльної таблиці, прив’язаної до представленого вище тексту, раннього проекту від ДКРП та діючого Закону «Про автомобільний транспорт», разом із роз’яснюючими  коментарями по кожному пункту, у який пропонувались зміни. На жаль, його, подібно, просто докладно не вивчали, використавши з запропонованого тільки деякі визначення та формулювання, які не мають ключового значення.

    Отже, повідомлення про мое особисте співавторство у розробці представленого вище тексту, який передбачає кабальну залежність суб’єктів ринку перевезень легковим автотранспортом від місцевих чиновників, не відповідає дійсності!

      Більш чим імовірно, що відповідальні службовці Мінтрансзв’язку взагалі не були ознайомлені з існуючою та викладеною на папері альтернативною точкою зору, яка передбачає рівні умови доступу до господарської діяльності на ринку перевезень.

      Подібно, що розробники документа взагалі не осмислили  фактично делеговану ними представникам місцевої влади можливість, таким катком переїхати навіть тих учасників ринку перевезень, хто міг би активно підтримати реформування нормативки галузі! Адже заложена у проекті вседозволеність на місцевому рівні не може бути сприйнята не тільки діючими на ринку перевезень легковим автотранспортом легальними автомобільними перевізниками  і співпрацюючим з ними інформаційно-диспетчерським бізнесом. Вона не може влаштовувати  і тих, хто міг би, за умови відновлення збалансованості ринку, легалізувати свій бізнес у найближчому майбутньому, і тих, хто міг би виявити бажання долучити свої здібності і кошти до діяльності з послуг перевезень пасажирів легковим автотранспортом у більш віддалениій перспективі.

     Адже запропонований варіант не передбачає рівних умов доступу, прозорих механізмів регулювання ринку, та контролю за додержанням вимог законодавства. Натомість, він пропонує необмежене регулювання (розумійте — квотування) доступу господарюючих суб’єктів на ринок послуг таксі і перевезень легковими автомобілями на замовлення  місцевими органами влади, які у ньому пропонується наділити не обмеженими законом(!) повноваженнями по видачі дозволів на господарську діяльність, та повноваженнями по обмеженню кількості таких дозволів.

     Це смерть для самостійної і конкурентної господарської діяльності на ринку перевезень на таксі та на замовлення!

    Це передбачувана корупційна схема, яка може мати набагато гірші наслідки навіть за відомий нам у рейсових перевезеннях автобусами та маршрутними таксі «конкурсний розподіл»! А таке є неприйнятним і тому проект вимагає кардинального доопрацювання та вдосконалення

Засновник та адміністратор цього інтернет-ресурсу

підприємць Анатолій Галазюк

обговорення — у цій темі нашого форуму

Присоединись к нам на:
Facebook
Twitter

Следующая новость

О Съезде таксистов Украины

Примечание: публикация 9 сентября дополнена текстом Резолюции Съезда и видеофайлами основных выступлений. Информационное сообщение — Портал Таксопорт       3-го сентября в Киеве по инициативе Профсоюза таксистов Украины (ПСТУ), при поддержке ВОО «Украинское такси» состоялся Съезд таксистов Украины, основной целью которого ставилась задача выработки совместной позиции профильных общественных организаций сферы перевозок […]