АРМТ-1. made in China & ПСТУ.

4 февраля 2013г. на сайте ПСТУ презентовали «автоматизированное рабочее место таксиста-1»

На сайте заявили:
Професійна спілка таксистів України розробила та ввела в експлуатацію АРМТ-1 (Автоматизоване робоче місце таксиста).

Давайте разберемся, что это за прибор.
В общих технических характеристиках указано:

АРМТ-1 реалізований на базі персонально-обчислювальної машини планшетної (ПЕОМ) моделі HUAWEI MediaPad 7 Lite S7-931u (Cертифікат відповідності № UA1.030.0177414-12 додається) з обладнанням радіо доступу (у тому числі з інтерфейсом передачі даних Bluetooth) та радіомодулем систем стільникового зв’язку GSM-900/1800 та UMTS, які розташовані в одному ПЕОМ корпусі, що дозволяє реалізувати наступні функції:

1. Отримання замовлень таксистом  за допомогою програмного забезпечення «Mobile-taxi» від компанії «Міжнародні транспортні системи», «GPS-taxi» від компаніі «Desyde», «Mobile taxi» від компанії «Евос» .

    2. Реалізація функції таксометра з використанням програмного забезпечення «Mobile-taxi» від компанії «Міжнародні транспортні системи», «GPS-taxi» від компаніі «Desyde», «Mobiletaxi» від компанії «Евос» (лист Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті № 2162 від 04.07.2012 додається).

Прибор предназначен для выполнения двух основных функций, устройства для передачи заказов и таксометра. В сертификате соответствия приведён  исчерпывающий перечень соответствия требованиям стандартов.

Список реализованных соответствий выглядит следующим образом:

ДСТУ 4467-1:2005 Апаратура обробляння інформації. Безпека. Частина 1. Загальні вимоги (ІEC 60950-1:2001, MOD)

ДСТУ CISPR 22:2007 Обладнання інформаційних технологій. Характеристики радіозавад. Норми та методи вимірювання (СІSPR 22:2006, ІDT)

ДСТУ EN 50385:2007 Радіостанції систем з радіодоступом базові та стаціонарні кінцеві. Підтвердження відповідності базовим граничним чи контрольним рівням, пов’язаним з дією радіочастотних електромагнітних полів від 110 МГц до 40 ГГц на широкий загал (EN 50385:2002, ІDT)

ДСТУ ETSI EN 301489 Електромагнітна сумісність радіообладнання та радіослужб.

ДСТУ ETSI EN 301511:2007 Обладнання систем стільникового радіозв’язку стандарту GSM абонентське. Загальні технічні вимоги (ETSІ EN 301511:2003, ІDT)

ДСТУ ETSI EN 301908-3:2012 Електромагнітна сумісність і радіочастотний спектр. Обладнання систем стільникового радіозв’язку UMTS. Частина 3. Обладнання радіотехнології CDMA з прямим розширенням спектра та частотним дуплексом базове. Загальні технічні вимоги та методи випробування (ETSІ EN 301908-3:2007, ІDT)


Все вышеуказанные требования к оборудованию касаются функции передачи заказов.
В сертификате отсутствует упоминание о соответствии требованиям ДСТУ  EN 50148-2001   «Таксометри електронні»

Как видим, нигде в документе не указывается на соответствие ДСТУ  EN 50148-2001. АРМТ-1 нельзя считать таксометром, он к таковым не имеет никакого отношения, на том основании, что в сертификате соответствия нет упоминая о соблюдении требований к «Таксометрам электронным».
Тем не менее, как устройство для передачи заказов, его можно принять.  Впрочем, список программного обеспечения, с помощью которого реализуются функции передачи заказов,  вызывает вопросы. Да и по сроку действия этот документ больше похож на сертификат соответствия для китайских плюшевых медведей с функциями мобильного телефона. Срок действия сертификата 1 год – поскольку выбрана самая простая и дешевая схема сертификации. Обычно так поступают с разовыми поставками в краткосрочном периоде или  для  ввоза небольшими партиями. Возможно для схемы  купил-продал-пропал.

Также на сайте ПСТУ  выложен скан ответа «Государственной инспекции Украины по наземному транспорту»  ПСТУ, что самозанятые перевозчики, находящиеся в первой-третьей группе плательщиков единого налога, могут использовать таксометры, в которых используется GPS-приёмник для измерения расстояния поездки, и при этом не нарушаются Закон Украины об Автомобильном транспорте. На этот счёт уже было письмо соответствующего подразделения Укрметртестстандарта , и оно есть на сайте «ТАКСОПОРТА», о том, что не существует методик и соответствующих ГОСТов, для того чтобы данные GPS считать метрологическими единицами. В этой связи старания пана Попика и вверенного ему профсоюза были бы намного эффективнее и полезнее, если бы соответствующие силы и прыть были направлены на инициирование написания нового ГОСТА, который бы мог показания GPS отнести к каким-либо существующим или новым единицам измерения. Глядишь и на Нобелевскую премию в области науки получил бы.  

Более чем спорный вывод, что отсутствие нарушения налогового законодательства, автоматически исключает нарушение транспортного. В Законе об Автомобильном Транспорте говориться, что:

таксометр — прилад,  призначений для  інформування  пасажирів
про    вартість    поїздки   та   реєстрації   параметрів   роботи
автомобіля-таксі, визначених законодавством;


В свою очередь, требования к прибору, регистрирующему параметры (оговоренные законодательством) работы автомобиля такси, определены в вышеуказанном ДСТУ  EN 50148-2001. Более того – прибор представленный на сайте ПСТУ, как способный выполнять функции таксометра, не внесён в Реестр Средств Измерительной Техники, и не имеет метрологического сертификата. Таким образом, это устройство не вписывается в требования нормативной базы для таксометров электронных и не может законно использоваться для оказания услуги перевозки на такси.

Откуда появился вывод, что если предпринимателям первой – третьей групп, которым можно не использовать РРО, но для использования подсчёта стоимости поездки на такси можно использовать приспособление неизвестного происхождения – непонятно. В таком случае, предпринимателям сферы торговли, находящимся в первой – третьей группе упрощённого налогообложения, раз уж им не надо РРО,  можно вместо сертифицированных  и поверенных в метрологии весов, использовать китайский пружинный кантер.
 
На сайте ПСТУ, можно скачать к этому прибору паспорт. Внизу подпись — «Заполняется только при получении лицензии». Интересная фраза, которую можно понять двояко. То ли паспорт надо заполнить, что бы получить лицензию, то ли без получения лицензии его заполнять нельзя. Да и паспорт странный. Никаких разделов для отметок о метрологических проверках в нём не обнаружено, да и обычного, для такого рода документов, указания, что прибор соответствует какому-то стандарту, тоже нет.
В таком случае, можно обращаться в отдел лицензирования за получением лицензии, с обычным мобильным телефоном, который соответствует требованиям стандартов по радиотехническому соответствию, на нём установлена программа от Эвоса, и нет нужды в функциях РРО. Или никуда не обращаться, а установить в автомобиле, например, утюг и приклеить к нему шильдик, что это таксометр.

Не понятно, что это за паспорт таксометра , где  — 6 строк, эмблема ПСТУ, отсутствие данных о соответствии принятым стандартам и, по всей видимости, место для подписи главы ПСТУ В.И.Попика. Чем объяснить появление такого «паспорта таксометра» на цветном бланке ПСТУ? Не иначе как  необходимостью наличия подписи, для «заполнения при получении лицензии»?
Если же убрать всю символику профсоюза, то от оставшейся в «паспорте» информации о приборе, ничего не остаётся.

Рынок такси получил еще один гаджет для такси, но никак не новый таксометр. Возможно вещь очень полезная и нужная для передачи заказов и организации оперативного управления, но никак не заменяющая таксометр. Зачем на сайте ПСТУ вводят в заблуждение людей, китайским планшетом с украинским программным обеспечением, выдавая его за таксометр, остаётся только догадываться.
«ТАКСОПОРТ» рекомендует не поддаваться заверениям, что установка этого прибора позволяет выполнить лицензионные условия. Пока это устройство не пройдёт метрологическую сертификацию и не будет внесено в Реестр СИТ, его использование при оказании услуг такси незаконно.

Комментарий: Копись Владимир Романович, Главный конструктор ООО «Екселліо»

 Законодавство, щодо застосування таксометрів на ринку України

 Що таке таксометр на ринку України. Це пристрій, що відповідає нормативному документу Державному стандарту (ДСТУ) – Таксометри електронні ДСТУ EN 50148-2001 (практично 100% аналог Европейского стандарту на Таксометри електронні), який пройшов відповідні випробування в структурах Укрметртестстандарту та отримав відповідний сертифікат та декларації про відповідність технічним регламентам.

Якщо таксометр з функціями касового апарату (РРО) то такий пристрій крім вищевказаного повинен відповідати наступному нормативному документу —  «Технічні вимоги до Електронних таксометрів» Затверджено рішенням Голови Державної комісії з питань впровадження електронних систем i засобів контролю та управління товарним i грошовим обігом від 17.05.2004 р. № 3. Після чого такий пристрій повинен бути в несений до Державного реєстру РРО.

Пристрій АРМТ -1, виходячи з наданих документів не є ні таксометром ні тим більше, таксометром плюс касовий апарат. Підміняти даним пристроєм таксометр, на наш погляд, є порушення транспортного законодавства.

В пристрої АРМТ – 1, виходячи з опису на пристрій, реалізовані функції таксометру. Але таксометр і функції таксометру  це різні речі. Наприклад давайте будемо допускати до польотів літаки, які мають (на думку розробника таких пристроїв) функції пасажирського літака і не будемо вимагати від нього відповідності всім стандартам на пасажирський літак, не будемо його випробовувати, а отримаємо на такий виріб наприклад сертифікат на транспортний засіб на гусеничному ходу і попросимо від міністерства транспорту листа, що деякі категорії підприємців можуть здійснювати перевезення пасажирів в повітрі не на літаках а на «штуках»,  які сертифіковані, як   транспортний засіб на гусеничному ходу. Або давайте заправляти в наші автомобілі не сертифікованим паливом, яке виготовляться по спеціалізованим стандартам, а рідиною яка має функції 95 бензину, але виробляється по стандартам рідини для миття вікон.

На рахунок GPS. Ця технологія є не еталоном вимірювання відстані(не внесена в жоден стандарт України, як засіб вимірювання відстані) і не може бути використана в таксі.  Сигнал для таксометру повинен надходити від колеса автомобіля де цей таксометр встановлений.

Наша країна рухається до Європи. В Європі таксометр це таксометр (а не штука з функцією таксометра) і інформація для таксометру відносно пройдених кілометрів поступає з автомобілю, а не з GPS. До речі в Росії те саме.

Якщо ми хочемо йти своїм шляхом, то треба змінювати законодавство. Тобто кожна «штука» з функціями таксометру може використовуватися в таксі як легітимний засіб підрахунку вартості проїзду. Спідометр автомобіля теж з функціями таксометра до речі, годинник теж з функціями таксометра і голова в кожного на плечах теж має функції таксометра. Кожен програміст може написати програму на любий пристрій з застосування функцій таксометру і підраховувати вартість проїзду як кому хочеться.

На рахунок безготівкових розрахунків. У нас в Україні функціонують міжнародні платіжні системи Visa, Master Card та НСМЕП. Всі хочемо щоб гроші з нашої картки нікуди не пропали і платіжні системи теж цього бажають і не тільки бажають, а роблять все можливе, щоби ми довіряли даному інструменту платежу. Ми всі бачимо і користуємося в магазинах банківськими терміналами. Ці пристрої досить складні з високими ступенями захисту. Виробник такого терміналу перед тим як отримати від платіжних систем дозвіл на здійснення операцій з картками повинен пройти два рівня сертифікації в платіжних системах та третій рівень сертифікації в середині країни застосування такого терміналу. Ця процедура дуже тривала по часу та затратна по коштам. Такі пристрої коштують достатньо дорого. В Україні застосовуються існує достатньо сертифікованих платіжних терміналів. В іншому випадку, якщо в мене зникнуть кошти, то платіжна система не буде нести відповідальності. Ми багато чуємо, що крадуть грошів з банківських карток. Всі ці крадіжки здійснюються не через сертифіковані банківські термінали, а через комп’ютерні програми. Тобто, якщо на будь який «гаджет» можна підключити якийсь «рідер», то хто завадить створити якусь програмку яка буде зчитувати дані картки для використання в якихось зловмисних цілях. Іншими словами я особисто не дам свою карту в не зрозумілий для мене термінал. Це моя особиста думка.

На рахунок того, що міністерство транспорту своїм листом надає право замість таксометру використовувати пристрій з функціями таксометру, думаю це якесь непорозуміння викликане тим, що в нас все таки молода країна. В протилежному разі тоді можна очікувати листа з Укрметртестстандарту на дозвіл з перевезення гусеничними тракторами пасажирів з Чернігова до Києва.

Портал «ТАКСОПОРТ» предлагает В.И. Попику прокомментировать создавшуюся ситуацию вокруг презентованного на сайте ПСТУ электронного устройства названного АРМТ-1. Среди возникших вопросов к законности использования АРМТ-1 остаётся масса неясных моментов, как по сертификации, так и по законности использования в рамках действующего транспортного законодательства.
Комментарий главы ПСТУ обязательно будет опубликован на главной странице «ТАКСОПОРТА».

Обсуждение этой темы на форуме

Присоединись к нам на:
Facebook
Twitter

Следующая новость

Рынок такси "В центре внимания"

20 февраля этого года, в прямом эфире программы «В центре внимания», на телеканале ТРК «КИЕВ», на вопросы ведущей отвечали глава правления Украинской Таксомоторной Ассоциации Андрей Антонюк и победитель конкурса «Лучший таксист Украины» по версии портала «ТАКСОПОРТ» Геннадий Попов. В основном тема разговора касалась вступившего в действие Закона №5502-17 и его […]