Підрізати “грачів”. Через війну тисячі українців пішли в таксисти, але влада готується ускладнити їм життя. В Україні планується велике зачистка ринку таксі.
Днями у Раді зареєстровано новий законопроект №7542, у якому прописано посилення вимог до перевізників. Якщо зараз головним порушенням вважається відсутність у автомобілі таксометра (або якщо він не працює), то у разі ухвалення проекту список помітно розширюється. На штрафи можуть потрапити таксисти, машини яких не обладнані розпізнавальними ліхтарями, шашечками та ін.
Самі таксисти кажуть, що з ринку просто хочуть прибрати “зайвих”.
З початку війни кількість водіїв, які намагаються заробляти візництвом, помітно зросла. Для багатьох українців робота в таксі стала чи не єдиним засобом для існування. Водії масово реєструються в службах таксі, але багато хто працює “на себе”, тобто, просто кажучи, “грачують”. Причому багато хто готовий знижувати цінники, незважаючи на подорожчання палива. Конкуренція на ринку зараз просто зашкалює, а прибутки таксистів упали в рази.
“Нові правила – це додаткові вкладення в обладнання авто, тобто ще мінус по грошах. Але не тільки це. Якщо всіх помітять “шашечками”, нелегалам на ринку втриматися буде складно, тобто багато водіїв просто виявляться не при справах”, – каже нам київський таксист Сергій.
Розбиралися, як у війну працює ринок таксі.
З вогниками та шашечками
У новому законопроекті №7542 розширено перелік підстав, які вважаються порушеннями при перевезенні пасажирів автомобільним транспортом та караються штрафом. Сам штраф невеликий – всього три неоподатковувані мінімуми, або 51 гривня.
Але він може стати для правоохоронців лише зачіпкою. “Заодно” можуть перевірити також ліцензію (послуги з її отримання коштують у спеціалізованих фірмах від 2 тисяч гривень), технічний стан авто та ін.
Наразі у Кодексі про адміністративні правопорушення передбачено штраф за перевезення пасажирів у авто, в якому не встановлено або не включено таксометр.
У новій версії, крім таксометрів, прописані такі вимоги:
- розпізнавальний ліхтар оранжевого кольору, що встановлюється на даху авто;
- сигнальні ліхтарі із зеленим та червоним світлом, розміщені у верхньому правому кутку лобового скла;
- композиція з квадратів, розміщених у шаховому порядку на дверях автомобіля з лівого та правого боку.
Тобто таксі мають стати максимально помітними.
У пояснювальній записці до проекту зазначено, що всі ці вимоги вже містяться в законі про автомобільний транспорт, тепер їх просто внесуть ще й до адміністративного кодексу.
“Таким чином, усі порушники, які раніше уникали відповідальності через те, що автомобіль таксі лише частково відповідає вимогам (має справний таксометр), тепер нестимуть адміністративну відповідальність. Це, у свою чергу, має збільшити надходження до державного бюджету від штрафів” “, – йдеться в пояснювальній записці.
Зазначимо, що ще до війни влада збиралася кардинально реформувати ринок таксі. Минулого року на фінальній стадії погоджень у Мінтрансі був законопроект на цю тему.
У ньому, зокрема, прописувалися жорсткіші вимоги до служб таксі – наявність офісів, звітність за договорами з водіями, книги обліку замовлень. Усіх таксистів хотіли зобов’язати реєструватися ФОП, а диспетчерські служби мали стати податковими агентами водіїв. Як зазначали тоді в Асоціації відповідальних перевізників, у разі ухвалення закону водії не зможуть одночасно реєструватись у кількох онлайн-платформах, тобто одночасно працювати на кілька служб таксі.
Також передбачалося підвищення штрафів. Контролювати таксистів мала “Укртрансбезпека”.
Втім, тоді до ухвалення закону справа так і не дійшла.
“Тепер намагаються хоч трохи закрутити гайки, бо на ринку почалася справжня махновщина, повно нелегалів, які, зрозуміло, жодних податків не сплачують. Але ринок таксі потроху починає відновлюватися. Якщо з початку війни було мінус 90% за обсягами перевезень, то зараз галузь вийшла на 60% довоєнного обороту”, – зазначає аналітик компанії “Євро патруль” (дослідження транспортних ринків) В’ячеслав Коновалов.
Самі штрафи на відсутність ліхтарів та шашечок – невеликі. Але це лише привід для масштабних перевірок та вираховування нелегальних таксі.
“Таксі хочуть зробити максимально помітними – з шашечками, ліхтарями тощо. Образно кажучи, щоб усіх можна було швидко перерахувати та проконтролювати. По грошах усі ці ліхтарі та шашечки потягнуть на кілька сотень доларів. Але суть навіть не у цих витратах. ти себе “помітиш”, простіше буде відловити”, – додав Коновалов.
“Всі кинулися в таксі”
За словами В’ячеслава Коновалова, близько 70% ринку таксі зараз перебуває у тіні. І це мінімальна оцінка. Насправді, нелегалів може бути більше.
“Про ринок таксі зараз можна сказати коротко: війна”, – каже голова таксомоторної асоціації Андрій Антонюк.
Тим часом для багатьох українців ринок таксі зараз – одна із небагатьох сфер діяльності, де, маючи авто, реально отримати “живі гроші”. Тому автовласники, що втратили роботу, кинулися у приватне візництво.
У службах таксі – Uklon, Uber, Bolt – зазначають, що охочих попрацювати у таксі стало набагато більше, ніж до війни.
І це при тому, що кількість замовлень упала, як і заробітки таксистів.
“Кількість замовлень впала, але попит потроху почав відновлюватися. Якщо на початку війни ринок обвалився на 90%, але зараз він відновився приблизно на 60% від довоєнних обсягів”, – каже Коновалов. Але попит багато в чому підтримують низькі тарифи.
“Пальне різко злетіло в ціні, але тарифи таксі, наприклад, зросли максимум на 7-10%. Плюс фактично немає пікових годин, коли попит, а слідом за ним і тарифи різко злітали – багато хто працює на дистанційці, їм не потрібно терміново в офіс. Заробити можна хіба що на поїздках у комендантську годину, де сміливо можна брати подвійний-потрійний тариф, а то й більше (зазначимо: що, наприклад, деякі таксисти просять за поїздку в комендантську годину з київського залізничного вокзалу на Оболонь або в інші спальні райони до тисячі гривень.
У Uklon у травні був зафіксований рекордний тариф – доїхати з вулиці Малишка до вокзалу пропонували майже за 2,4 тисячі гривень або по 130 гривень за кілометр, але, як правило, торгуватися з приватником можна за 500 гривень. 600 гривень) Але там свої ризики – не завжди з блокпостами вдається домовитися, тому їздять не всі.
Якщо брати за доходами, то до війни я заробляв чистими до 3 тисяч гривень на день, зараз – 400-500 гривень. краще, ніж нічого. з паливом ситуація трохи покращала – найгірше було, коли доводилося по кілька годин стояти на заправці, тоді були дні, що взагалі нічого не заробляв”, – розповідає столичний таксист Сергій. За його словами, на київський ринок таксі зараз масово кинулися не лише мешканці столиці, які мають авто, але не мають роботи, а й приїжджі.
“Їдуть із регіонів, готові знімати кути, і навіть ночувати в машині, аби хоч щось заробити”, – каже Сергій.
Але багато таксистів їдуть не до Києва, а, наоборот, із Києва. У західних регіонах через збільшення числа переселенців попит на послуги таксі навіть зріс порівняно з довоєнним. А водіїв не вистачає. Наприклад, Bolt пропонує роботу водіям на авто компанії у Тернополі та Львові. Обіцяють заробіток до 25 тисяч гривень на місяць. Щоправда, за фактом, як кажуть водії, це загальна каса а на виході буде – 55% від каси. Але на сьогодні заробітки все одно непогані.
Мешканець Київської області Ярослав до війни працював на СТО. Але зараз роботи немає, тому як альтернативу розглядає таксі.
“Машина є, працювати готовий. Друг нещодавно зареєструвався в одній із служб, вийшов на рейс з ранку до обіду, заробив 1200 гривень. Вистачило на заправку та 400 гривень – чистого доходу. Зрозуміло, що особливих грошей із таксі зараз не піднімеш, але й з голоду не помреш”, – каже Олег.
Багато водіїв працюють на себе, тобто не реєструються у службах таксі, де доводиться віддавати частину заробітку диспетчерам за замовлення (з початку війни деякі служби знизили комісійні, але тепер знову їх повертають до колишнього рівня – до 35% вартості замовлення). Вони готові возити пасажирів дешевше.
Якщо, наприклад, доїхати з Оболоні до Майдану Незалежності через службу таксі коштує 160–170 гривень, то приватник може довезти за 100–120 гривень. Масовий демпінг, поряд із падінням доходів клієнтів став однією з причин, через які служби таксі не можуть підвищити тарифи.
Щодо самих служб, то їх з початку війни поменшало. З ринку пішли невеликі компанії, які працювали своїм автопарком.
Київський підприємець Артем незадовго до війни купив десять авто на газу та поставив їх на маршрути. “Після початку війни половина водіїв просто зникла разом з машинами. Решта авто просто продав за півціни, яке зараз таксі”, – розповідає бізнесмен.
“Наразі головне завдання легальних служб – зачистити ринок від численних приватників. Це дозволить розпочати процес підвищення тарифів”, – підсумував Коновалов.