Пресс-конференция ПСТУ и ВГО Укртакси «Украинские таксисты: время наводить порядок на рынке такси»

22 марта в помещении Первого информационного портала «Обозреватель» состоялась пресс-конференция на тему: «Украинские таксисты: время наводить порядок на рынке такси», посвященная Международному дню таксиста. В пресс-конференции приняли участие:

— Председатель ПСТУ Василий Попик;

— зам. Председателя ПСТУ Дмитрий Подскребаев;

— Сопредседатель ВОО «Укртакси» Саулюс Савицкас.

По материалам первого информационного портала «Обозреватель»

Основные вопросы пресс-конференции:

1. Презентация проекта нового Закона Украины «О внесении изменений в некоторые законы Украины об особенностях осуществления деятельности по перевозке пассажиров на такси и легковыми автомобилями на заказ в связи с подготовкой и проведением в Украине финальной части Чемпионата Европы 2012 года по футболу».

По мнению организаторов пресс-конференции принятие данного законопроекта решит следующие проблемы отрасли таксомоторных перевозок:
-борьба с нелегальным перевозчиком (в том числе конфискация автомобиля нарушителя);
-новые правила легализации перевозок пассажиров и их багажа на такси;

-новые правила легализации перевозок пассажиров и их багажа автомобилями на заказ;
-новые правила легализации информационно-диспетчерских служб;
-общенациональные требования к оборудованию и оформлению автомобилей такси (обязательность таксометра и т.д.);
-введение необходимости профподготовки водителей автомобилей такси и автомобилей на заказ;
-возможность установки дополнительных региональных требований к оформлению автомобиля такси органами местного самоуправления совместно с профильными общественными организациями.

2. Программа «Автомобиль такси от отечественного производителя».

3. Проблематика обслуживания пассажиров аэропорта «Борисполь».

Подборка видео по презентации законопроекта

Комментарий Таксопорта

Не можем согласиться с утверждением о том, что при наработке представленного на пресс-конференции законопроекта соблюдены нормы Закона Украины «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», ибо сообщение об опубликовании такого документа на официальном сайте Министерства Инфраструктуры отсутствует. По нашей оценке крайне разбалансированная и совершенно неприемлемая для добропорядочного таксомоторного перевозчика редакция, которая вне всякого сомнения принадлежит перу тех же авторов, действительно размещена для ознакомления 30-го сентября прошлого года на интернет-ресурсе профильного Министерства. Однако, в официальном ответе, полученном шеф-редактором Таксопорта, эта редакция названа рабочей версией и не признана официальным опубликованием законопроекта от имени органа государственного управления. О её проблемности — в нашей публикации: Имитация реформы такси…

Вместе с тем, в том же ответе было дано обещание после внутренней доработки законопроекта официально опубликовать его окончательный вариант.

Увы, на момент проведения презентации «согласованного варианта» (как было заявлено на пресс-конференции), такой вариант официально Министерством Инфраструктуры не опубликован, что позволяет усомниться в наличии такого согласования и одобрении какой-либо презентации проекта руководителями профильного органа государственного управления.

Вместе с тем, столь странная таинственность не даёт нам оснований опубликовать обоснованный правовыми нормами постатейный анализ последней из известных нам рабочих редакций документа на 86 станицах, выполненный специалистами юридической компании «Орлов, Михайленко и партнёры», которым мы располагаем. Вынуждены ограничится только перечнем основных недостатков, который, по нашему мнению, в полной мере относится и к опубликованной 30-го сентября на сайте Мининфраструктуры предварительной редакции законопроекта, которая никак не может считаться официальной, поскольку не сопровождается обязательным в таких случаях официальным информационным сообщением.

Ниже цитируем…

Анатолий Галазюк — Портал Таксопорт

Основні недоліки законопроекту

1. Визначення термінології проекту Закону вступає в колізію із нормами діючого законодавства України.

Проект Закону присвячений регулюванню правовідносин пов’язаних з транспортними перевезеннями на таксі, проте у проекті Закону відсутнє визначення поняття «перевезення на таксі».

Також у проекті Закону ряд понять сформульовано неповністю, нечітко та всупереч діючому законодавству України, зокрема: «вартість перевезення на таксі», «диспетчер інформаційно-диспетчерської служби», «картка на надання послуг з перевезень пасажирів та/або їх багажу на таксі (картка таксі)», «орган, що здійснює видачу карток ІДС, карток таксі, карток автомобіля на замовлення», «сервісна книжка», «стоянка таксі», «таксі», «таксометр», «тариф таксі», «тарифна схема послуг таксі».

2. Проект Закону майже зовсім не приділяє уваги безпеці здійснення автомобільних перевезень на таксі та/або автомобілях на замовлення.

У Проекті Закону відсутні наступні суттєві положення, що регулюють безпеку дорожньо-транспортного руху та забезпечують безпеку здоров’я та життя учасників транспортного процесу: Проект Закону не встановлює жодних вимог до водія таксі: вік, стаж роботи, стан здоров’я тощо.

Також у проекті Закону не зазначається перелік документів, що повинен бути обов’язково наявний у водія: документ, що підтверджує освітній чи освітньо-кваліфікаційний рівень водія; документ, що підтверджує відповідність водія транспортного засобу вимогам, що встановлені до водія таксі та водія автомобіля на замовлення.

3. В проекті Закону не урегульований ряд суттєвих питань, що унеможливлюють належне надання транспортних послуг та захист прав споживачів. Зокрема:

В проекті Закону чітко не визначені «ознаки таксі». Таким чином, незрозуміло, які ознаки повинен мати автомобіль, щоб бути віднесеним до таксі;

Чітко не врегульовано порядок оформлення та видачі дозвільної документації, зокрема картки на здійснення діяльності інформаційно-диспетчерської служби (картка ІДС), картки на надання послуг з перевезень пасажирів та/або їх багажу на таксі (картка таксі), картки на надання послуг з перевезень пасажирів та/або їх багажу автомобілем на замовлення (картка автомобіля на замовлення);

Повністю відсутній порядок нагляду (контролю) за додержанням положень даного проекту Закону водіями транспортних засобів (таксі або автомобілями на замовлення) або “нелегальними” водіями транспортних засобів на вулиці;

Не урегульовано порядок перевірки опломбування, калібровки, повірки таксометрів в таксі, тарифікації послуг таксі;

В проекті Закону не зазначаються особи, на яких можуть накладатися адміністративно-господарські штрафи. Тому положення про відповідальність за порушення норм цього проекту Закону не можуть бути застосовані.

4. Проект Закону порушує принципи свободи договору та вільного волевиявлення осіб на укладення договору, встановлені Цивільним кодексом України та порушує засади підприємництва, встановлені Господарським кодексом України.

Проект Закону обмежує права автомобільних перевізників та автомобільних самозайнятих перевізників (надалі — перевізник) на укладення договору, оскільки для перевізника встановлена обов’язковість укладення договору з інформаційно-диспетчерською службою. Також проект Закону забороняє автомобільному перевізнику укладати більше ніж один договір на надання інформаційно-диспетчерських послуг на кожен окремий автомобіль більше ніж з однією інформаційно-диспетчерською службою. Це суперечить статтям 6, 626, 627 Цивільного Кодексу України та ст. 42 Господарського кодексу України.

Це підтверджує, що впорядкування та контроль ІДС не може бути ядром, ключовим елементом в законопроекті по впорядкуванню ринку таксомоторних перевезень.

Натомість, основним суб’єктом регулювання правовідносин, що складаються на ринку таксомоторних перевезень має бути таксомоторний перевізник. При цьому режим правового регулювання діяльності таксомоторного перевізника має бути структурованим таким чином, щоб адресувати окремі вимоги до самого перевізника, як господарюючого суб’єкта, автомобіля таксі та водія таксі.

Саме забезпечення належного контролю на вулично-шляховій мережі за фактичними надавачами послуг (легальними та нелегальними перевізниками) буде створювати ефективний механізм, що забезпечить дотримання правил, встановлених законопроектом.

5. Проект Закону не враховує діючу структуру, компетенцію, об’єм прав та обов’язків держаних органів України, що унеможливлює застосування та реалізацію положень проекту Закону.

Зокрема, проект Закону покладає більшість обов’язків по державному регулюванню та контролю за виконанням положень цього проекту на Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, що не відповідає об’єму її повноважень згідно Указу Президента №387/2011 від 6 квітня 2011 року “Про положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті” (надалі — Укртрансінспеція). Прийняття цього Указу Президентом було націлено передусім на надання Укртрансінспекції повноважень по нагляду над безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті, видачу відповідних ліцензій та контроль ліцензійних вимог. В проекті Закону передбачається надання Укртрансінспекції функцій, не пов’язаних з безпекою транспорту та дотриманням ліцензійних вимог.

Повноваження органів місцевого самоврядування згідно проекту Закону не відповідають Закону України «Про місцеве самоврядування». Проект Закону передбачає втручання та надмірний вплив профільних громадських організацій на діяльність органів місцевого самоврядування, що заборонено ст. 8 Закону України «Про об’єднання громадян».

6. Проект Закону не узгоджений та суперечить нормам чинного законодавства України. Зокрема, проект Закону суперечить та неузгоджений з наступними нормативними актами України:

Конституція України;

Господарський Кодекс України;

Цивільний Кодекс України;

Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»;

Закон України «Про автомобільний транспорт»;

Закон України «Про захист прав споживачів»;

Закон України «Про місцеве самоврядування»;

Закон України «Про об’єднання громадян»;

Закон України «Про міліцію»;

Закон України «Про дорожній рух»;

Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарювання»;

Указ Президента №387/2011 від 6 квітня 2011 року про Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті;

ДСТУ EN 50148-2001 «ТАКСОМЕТРИ ЕЛЕКТРОННІ».

Отже, при підготовці проекту закону не дотримані правила нормотворчої техніки щодо структури нормативного акту, визначення основних термінів, встановлення засад і правових механізмів, що мають суттєве значення і мають бути базою регулювання ринку таксомоторних перевезень, а також дієвих механізмів контролю за дотриманням законодавчих вимог, як в частині припинення нелегальних перевезень, так і в частині нагляду за дотриманням правил надання послуг легальним таксомоторним перевізником, що унеможливлює прийняття його за основу для подальшого доопрацювання.

Підсумовуючи вищенаведене, можна зробити висновок що, на жаль, запропонований законопроект не вирішує завдань, поставлених Міністром інфраструктури України Борисом Колєсніковим щодо відновлення таксомоторних ринків європейського зразка в нашій державі, не створює механізмів цінової стандартизації таксі та регулювання кількості таксомоторів на міських таксомоторних ринках, не передбачає ефективного державного нагляду, що унеможливлює ефективний захист інтересів споживача, держави та бізнесу.

Другие анонсированные темы пресс-конференции

Видеофрагмент по презентации автомобиля такси

Видеофрагмент по ситуации с такси в бориспольском аэропорту

Украинские таксисты взялись за изучение английского

О проекте «Киевское такси» и стоянках такси

Присоединись к нам на:
Facebook
Twitter

Следующая новость

Анатолий Галазюк: Легализоваться таксистам сегодня бессмысленно

Отсутствие контроля и высокие налоги загоняют таксистов в «тень». Гостей Евро-2012 ожидают неконтролируемые цены и низкий сервис. В интервью ЛІГАБізнесІнформ глава правления ВГО «Украинская таксомоторная ассоциация» Анатолий Галазюк рассказал о том, кто сегодня диктует условия на рынке такси, почему таксистам не выгодно работать легально, а также о том, каких тарифов […]
Галазюк, УТМА