Слідством встановлено, що кошти, які іноземна компанія направляла в Україну на утримання представництва служби таксі і оплату роботи водіїв-партнерів, в незаконний спосіб переводилися в готівку.
Директор та головний бухгалтер компанії організували схему за якої платежі здійснювалися на рахунки низки ФОПів в якості оплати за неіснуючі «інформаційно-посередницькі послуги».
Це дозволяло уникати сплати податків до державного бюджету у повному обсязі. Встановлена сума ухилення – 52 млн грн.
Наразі детективи з’ясовують всі обставини вчинення кримінального правопорушення та повне коло причетних до цієї схеми осіб.
- За інформацією AIN.UA , мова йде навіть не про сам Uber, а про його українського партнера, з якими співпрацювала компанія.
Про що взагалі мова? Редакція AIN.UA дуже спрощено описує, як могла виглядати схема ухилення від сплати податків.
- Український користувач платить за поїздку. Гроші йдуть частіше всього у Нідерланди.
- Сервіс переводить кошти своєму українському партнеру, щоб той розрахувався з водієм.
- Український партнер приймає гроші на ТОВ чи ФОП, яких у нього було чимало і далі вже скидає гроші конкретно кожному водію.
- Водій таксі часто не мав жодного ФОП і отримував гроші просто на картку, не сплативши при цьому жодних податків.
- Часто сам посередник також не сплачував податки у повному обсязі.
- Для міжнародного сервісу така схему була зручною, оскільки дозволяла не розбиратись в українській дійсності: чому у водія картка дружини, коли у водіїв немає громадянства України, а отже й карток, чому у водія немає ФОП тощо. Все це також дозволяло швидко масштабуватись, оскільки можна працювати з одним партнером, а не тисячею водіїв окремо. А як працює партнер — це вже його відповідальність.
- Для водіїв це було також зручно, адже часто-компанії партнери платили щодня, а сервіси у випадку роботи напряму — раз у тиждень. До того ж компанії-посередники часто пропонували не лише щоденні виплати, а й бонуси у вигляді знижок на паливо, точок відпочинку водіїв, доступнішого за цінами СТО. Все це робилось для того, аби залучити максимально багато водіїв, а отже — зробити сервіс популярнішим: саме тому сервіси таксі закривали на це очі, адже це дозволяло швидко масштабуватись.
За інформацією AIN.UA, деякі з таких компаній-посередників мають російське коріння, що й пришвидшило їх викриття правоохоронними органами, оскільки про існування такої схеми говорили давно і багато не лише з точки зору ринку таксі, а й згадуючи сервіси доставки, що присутні на українському ринку.
Редакція AIN.UA відправила запит на коментар до Uber.