Експерти наполягають на тому, що шатли не повинні були їздити від початку, адже вони порушують закон і принципи конкуренції. Але є думка, що автобуси Uber незабаром повернуться.
Компанія Uber заявила, що з сьогоднішнього дня сервіс Uber Shuttle припиняє свою роботу.
Як повідомляють у пресслужбі компанії, їх сервіси таксі роботу продовжать, проте про причини зупинки “шатлів” в релізі нічого не сказано, передає Новини.LIVE.
“Після 2,5 років роботи Uber Shuttle ми прийняли нелегке рішення зупинити роботу цього сервісу з 19 листопада. Ми щиро дякуємо користувачам і партнерам, які були з нами протягом цього часу”, – йдеться в повідомленні.
Невикористаний баланс пакетів Shuttle, дійсних станом на 19 листопада, буде повернуто на картку, з якої була здійснена покупка. Для пакетів, придбаних за готівку, повернення вартості відбудеться у формі кредитів Uber, які можуть бути використані на будь-який Uber сервіс в Україні.
У Києві працювало 49 маршрутів Uber Shuttle вартістю від 15 до 60 грн. (залежно від відстані поїздки). За даними компанії, сервісом користувалося 50 тис.киян.
Про сервіс
Uber Shuttle – це сервіс компанії Uber, що дозволяє пасажирам замовляти не окреме таксі, а бронювати місце в мікроавтобусі, що слідує за певним динамічним маршрутом. Він був офіційно запущений 14 травня 2019 року – і Київ став першим європейським містом, де він запрацював.
Шатли за своєю суттю були такими собі маршрутками з підвищеним комфортом: наприклад, в мікроавтобусах Uber Shuttle не було стоячих місць, всі пасажирські сидіння були обладнані ременями безпеки, на маршрутах не працювали автомобілі, випущені до 2008 року.
Правда, щоб проїхати на такій “маршрутці”, необхідно було бронювати поїздку заздалегідь в додатку Uber. Шатл працював 5 робочих днів на тиждень з 7 ранку до 9 вечора. І маршрути шатлів хоч і покривали деякі райони і відстані, але були динамічними: тобто, маршрут коригувався залежно від пунктів призначення, вибраних пасажирами.
Робота сервісу в Києві
Представники Uber на старті роботи сервісу прямо заявляли, що Shuttle – пілотний проєкт, який дозволить їм протестувати законодавче і нормативне врегулювання, а потім ввести такий досвід в інших країнах Європи. Кінцевої дати у цього пілотного проєкту не було.
“Статичний маршрут, яким їздить громадський транспорт, – це від зупинки до зупинки. Шатли працюють від клієнта до клієнта в межах визначеного меню, де можна зупинятися за правилами дорожнього руху”, – розповідав руху ЧЕСНО керівник з розвитку Uber в країнах Центральної та Східної Європи Георгій Соколянський.
Він стверджував, що Uber співпрацює з органами місцевого самоврядування, щоб знайти правильну модель в рамках чинного законодавства або спільно прийти до його зміни. Також Соколянський повідомляв, що Uber подали в Міністерство інфраструктури України пропозиції про доцільність регулювання не тільки на місцевому, а й на державному рівні.
Цікаво і те, на яких підставах шатли працювали в столиці. Узгодження з КМДА і профільним міністерством по їх роботі відбувалися на рівні усних переговорів, що підтвердив тодішній заступник голови КМДА Дмитро Давтян, що курирував інфраструктурні питання.
“На сьогоднішній день ніяких документів КМДА щодо роботи Uber-шатлів не підписувала. На зустрічі представники Uber в Україні повідомили про свої наміри провести пілот Uber-шатлу в столиці. Для міста це була чудова новина, оскільки це новий вид перевезень. Разом з цим, компанія Uber повідомила, що для того, щоб вийти на маршрути в столиці, необхідно відправитися на конкурс, виграти його і укласти договір з організатором конкурсу. Але перш варто отримати ліцензію на здійснення пасажирських перевезень від Укртрансбезпеки, створити і узгодити маршрути з патрульною поліцією. На сьогоднішній день всі перевезення Uber-шатлів проходять взагалі не за маршрутами”, – зазначає Давтян .
У компанії вважають, що модель роботи шатлів є протилежною регулярному перевезенню, передбаченому законодавством. На думку представників Uber, компанія ближче до регулярних спеціальних перевезень і повинна йти поза конкурсами КМДА. Втім, має бути паспорт маршруту – 60 днів забирає схвалення маршруту на папері.
Найскладнішим є те, що затвердити динамічний маршрут неможливо за чинним законодавством.
Що ж до водіїв шатлів, в компанії заявляли, що прийняття рішення по відбору і працевлаштування водіїв шатлів відбувалося на підставі тільки водійського посвідчення категорії D, і ніяких трудових книжок. Все інше – на автопарках: яка кількість автобусів, в який час, в яких місцях повинні бути і як повинна бути організована робота водіїв. Компанія Uber перевіряє тільки наявність водійського посвідчення категорії D.
Убер також не стверджував правил внутрішнього трудового розпорядку для людей, які не є його працівниками. Для водіїв у додатку існувало обмеження – не більше 12 годин на день. На ділі, писало Чесно, водіям шатлів Uber ставили умову працювати від 10 до 14 годин на добу 5 днів на тиждень.
“Просто скажіть, що безпечніше: забита “Рута” з купою стоячих пасажирів без квитків, але з ліцензією – або “Убер Шатл” з виключно сидячими місцями, обладнані ременями безпеки, з можливістю відстеження поїздки на випадок небезпеки і підтвердженням оплати за проїзд?”, – запитував у Facebook користувач Роман Бураковський.
Чому шатли перестали працювати: думки
Експерт в галузі транспортної інфраструктури Володимир Балін наполягав на тому, що UBER Shuttle працював всупереч закону.
“Вже під час презентації сервісу ми говорили про те, що це абсолютно незаконна робота, зверталися в “Укртрансбезпеку”. Нам відповідали, що перший місяць транспортні засоби під цим брендом працювали без ліцензії. На сьогоднішній день ліцензія у них є, але сервіс UBER Shuttle – не ліцензіат, не резидент країни, це бренд, який отримує гроші від пасажирів і якимось чином розраховується з перевізниками. Фактично, UBER Shuttle створив паралельну транспортну мережу, здійснює регулярні перевезення і порушує тим самим законодавство про автомобільний транспорт. За нашою інформацією, податки у нас вони точно не платять, тільки у себе на батьківщині в Нідерландах. У Міністерстві інфраструктури на нараді піднімалося питання про нелегальних перевізників, у тому числі цих. Як на мене, UBER Shuttle – апогей нігілізму по відношенню до транспортного законодавства і того, як влада не здатна щось зробити з ринком нелегальних перевізників”, – сказав Балін.
У березні 2020 року обласні оператори пасажирських перевезень готувалися протестувати проти UBER Shuttle – іноземна компанія працювала без ліцензії і не платила податки в Україні, і їй не потрібні були конкурси. Однак 17 березня, коли Асоціація готувалася оголошувати страйк — давати рознарядку перевізникам не виходити на маршрути, — в Україні був оголошений карантин.
Uber Shuttle йшли на вимушений карантин – але поверталися. І виконавчий директор асоціації Олексій Павленко каже: Шатл може повернутися після цього локдауну, тому що не просто так їх відхід збігся за часом з рішенням про підвищення проїзду в транспорті.
“Я знав, що цей проєкт не буде довговічним. Люди не були готові до такого виду послуг. Багато з тих, хто спробував, були задоволені, але на перенасиченому ринку їм тоді не було місця. Я не виключаю, що тут є певна домовленість. Як з’явилися вони з благословення мера Києва Віталія Кличка, так і піти могли якраз до підвищення їм проїзду. Я впевнений, що вони дуже скоро повернуться. Кроки до підвищення проїзду мені зрозумілі, але Убер міг створити альтернативу, яка по ціновій політиці не поступалася б проїзду в комунальному транспорті, а це б вдарило по іміджу Кличка. Шатл пішов – можливо, пішов меру на поступки – на період, що люди будуть звикати до нових цін на проїзд. Але він повернеться”, – вважає Павленко.
Голова громадської організації” Розвиток інфраструктури ” Станіслав Гвоздіков поділився іншою причиною: новий начальник Укртрансбезпеки Євген Зборовський, якого призначили 7 листопада цього року, просто видворив сервіс, під роботою якого не було ніяких законних підстав.
“Після зміни начальства Укртрансбезпеки ці товариші зрозуміли, що продовжувати їздити без потрібних дозволів вони вже не зможуть. Ці шатли їздили незаконно, вони не знаходяться в правовому полі. Місто Київ їх не наймало, а організатори користувалися правовим нігілізмом. Укртрансбезпека не відпрацьовувала на повну і не чіпала їх, не проводився контроль наявності ліцензій, виконання договірних умов, КЗпП, режиму праці та іншого. КМДА, яка є за законом замовником пасажирських перевезень, ніяк не контролювала їх діяльність”, – заявив Гвоздіков.
А голова правління ГО “Українська таксомоторна асоціація” Андрій Антонюк лише зрадів зникненню шатлів. На його думку, місто від цього тільки виграє, та й не годиться європейській столиці приймати у себе чи то таксі, чи то маршрутку, якою за кордоном користуються лише найбідніші міста без гідних альтернатив.
“Відхід Шатла зробить краще всім. Привозити їх сюди було дурною помилкою з боку Кличка. Наша влада не мислить глобально. До приходу Кличка столична влада почала прокладати смуги громадського транспорту, потихеньку закуповувати місткі довгі автобуси і поступово відмовлятися від “Богданів”, зменшувати машинопотік в місті і пересаджувати киян на автобуси з тролейбусами – як це робиться в Європі. Але зараз смуги стоять, нових автобусів немає, “Богдани” відкатують свій експлуатаційний термін. Якщо в цифрах – 200 осіб можна вмістити в один комунальний автобус з “гармошкою”, або в 4-5 “Богданів”. І потрібно більше десятка “шатлів”, щоб розсадити цю кількість. Це навантаження на дороги і на інфраструктуру, це шкода екології, цьому немає місця в нормальних містах. З відходом Uber Shuttle у Києва з’явиться шанс повернутися до стратегії пересаджування громадян на громадський транспорт, тим самим розвантаживши дороги і зменшивши забруднення повітря вихлопними газами“, – каже Антонюк.
Додамо, що за останні кілька років частина країн світу взагалі відмовилася від послуг Uber – вони заборонені в Туреччині, Греції, Словаччині, Болгарії, Данії та Угорщині. У той же час, діяльність цього сервісу частково обмежена у Франції, Італії, Німеччині, Японії, Бельгії та Тайвані. Причинами таких заборон стали протести таксистів, незаконні методи ведення бізнесу та недобросовісна конкуренція.
У компанії підкреслюють, що Uber Shuttle не є оператором перевезень або автопарком, а є інформаційною технологічною платформою. Uber доводив, що не є службою таксі, а надає інформаційні послуги, а саме допомагає людям зв’язатися один з одним через електронну платформу. Однак у 2017 році Суд Євросоюзу визнав, що Uber є транспортною компанією, а не цифровим сервісом.