11 листопада в УНІАН відбулася прес-конференція на тему «Українські таксисти: турборежиму у Верховній Раді – СТОП!!!».
Учасники прес-конференції:
-Андрій Антонюк, Голова Української таксомоторної асоціації;
– Василь Попик, Голова Профспілки таксистів України;
-Софія Шипілова, Голова адвокатського об’єднання «Метод»;
-Геннадій Попов, перевізник на таксі.
Під час прес-конференції були обговорені деякі закони нещодавно прийняті Верховною Радою України та озвучені можливі негативні наслідки прийняття даних законів для таксистів, автолюбителів та водіїв.
Мова йшла про законопроекти прийняті у так званому «ТУРБОРЕЖИМІ» роботи Верховної Ради, без належного залучення фахівців та громадського обговорення:
1). № 1150 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за порушення правил перевезення дітей»;
2). №, 128-ІХ та 129-IX про касові апарати та Кешбек;
3). про ініціативи різних представників влади щодо термінової реформи ринку таксі в Україні.
1). Учасники прес-конференції зазначили що нещодавно Верховна Рада України прийняла та передала на підпис Президенту України Володимиру Зеленському закон № 1150 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за порушення правил перевезення дітей» (https://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=66432)
Депутати даним законом хотіли запровадити штрафи(перше порушення 510 грн, наступне 850 грн) за перевезення дітей без дитячих автокрісел. У Національній поліції України вже заявили, що будуть накладати штрафи на всіх водіїв – порушників даної норми, і водіїв таксі також, вони вважають що дана норма розповсюджується на всіх водіїв на території України без виключення.
Працюючи в ТУРБОРЕЖИМІ законодавці, нажаль прийняли даний закон з помилками та недопрацюваннями. У разі підписання закону 1150 Президентом України, буде створено правову колізію, яка може стати справжньою загрозою для всіх українців що будуть перевозити дітей в автомобілях. На думку учасників прес-конференції через помилку законотворців, згідно даного закону, оштрафувати можна буде будь-кого хто перевозитиме дітей в автомобілі, навіть тих, хто буде перевозити дітей в дитячих автокріслах!
Чинна сьогодні редакція правил дорожнього руху(ПДР) має протирічча стосовно того як потрібно перевозити дітей:
Відповідно до абз. б п. 21.11 ПДР забороняється перевозити дітей, зріст яких менше 145 см або тих, що не досягли 12-річного віку, — у транспортних засобах, обладнаних ременями безпеки, без використання Спеціальних Засобів, що дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки, передбачених конструкцією цього транспортного засобу; на передньому сидінні легкового автомобіля — без використання зазначених спеціальних засобів; на задньому сидінні мотоцикла та мопеда.
Але в той же час відповідно до абзацу в п. 2.3. цих же ПДР для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов’язаний на автомобілях, обладнаних засобами пасивної безпеки (підголовники, ремені безпеки), користуватися ними і не перевозити пасажирів, не пристебнутих ременями безпеки. Дозволяється не пристібатися особі, яка навчає водінню, якщо за кермом учень, а в населених пунктах, крім того, водіям і пасажирам з інвалідністю, фізіологічні особливості яких заважають користуватися ременями безпеки, водіям і пасажирам оперативних та спеціальних транспортних засобів і таксі.
Разом з тим відповідно до п.п. 5 п. 156 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 р. № 176 пасажир таксі має право перевозити на руках дитину дошкільного віку на задньому сидінні.
Андрій Антонюк акцентував увагу присутніх що станом на сьогодні три чинні ,рівнозначні юридично підзаконні акти по різному трактують як потрібно перевозити дітей в автомобілі!!!
Примітка: ні в жодному чинному законі, ні в ПДР та Правилах надання послуг пасажирського автомобільного транспорту затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 р. № 176, не зазначено поняття «спеціальні засоби» які використовуються в транспортних засобах.
Виникає питання за що саме і кого тоді хочуть штрафувати депутати?
На офіційному сайті Верховної Ради є посилання на деякі чинні визначення терміну “спеціальні засоби”: https://zakon.rada.gov.ua/laws/term/28180.
Зокрема в одному з визначень сказано що Спеціальні засоби це гумові кийки, наручники (у разі їх відсутності – підручні засоби зв’язування), світлозвукові засоби відволікаючого впливу, імітаційні набої, піротехнічні засоби, засоби руйнування перешкод, водомети та бронемашини, ручні газові гранати, а також патрони з газовими гранатами, балончики, патрони, гранати та інші спецзасоби з препаратами сльозогінної та дратівної дії…
Можливо сучасні законодавці працюючи в ТУРБОРЕЖИМІ мали на увазі що саме ці “спеціальні засоби” потрібно використовувати для перевезення дітей і можливо саме за відсутність гумових кийків, наручників, ручних газових гранат та патронів потрібно штрафувати людей при перевезенні дітей?
Андрій Антонюк зазначив що даний закон не може вступати в дію з дня його опублікування як це вирішили депутати. Закон потрібно повернути на доопрацювання та надати час Кабінету Міністрів привести підзаконні акти у відповідність до вимог цього закону.
Андрій Антонюк навів один з прикладів спілкування з депутатом партії Слуга народу, членом транспортного комітету Верховної Ради Володимиром Крейденком https://www.facebook.com/100571931338390/posts/147289543333295?d=n&sfns=mo(в коментарях під даним постом).
Нажаль депутати категорично свою помилку не визнають та виправляти не збираються.
Голова адвокатського об’єднання «Метод» Софія Шипілова підтвердила наявність правової колізії щодо перевезення дітей в автомобілях у разі підписання Президентом України та вступу в дію законопроекту № 1150 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за порушення правил перевезення дітей” через існуючі протирічча в чинних підзаконних актах.
Учасники прес-конференції продемонстрували як саме, через помилки законотворців, нажаль має виглядати перевезення дітей в автомобілях на прикладі експозиції де дитячі ляльки з так званими “спеціальними засобами “(гумовими кийками, наручниками та сльозогінним газом) їдуть пристебнуті ременями безпеки в автомобілі щоб уникнути нового штрафу.
Голова профспілки таксистів України Василь Попик зазначив що дійсно в багатьох країнах світу перевезення дітей в автокріслах є обов’язковим, але як правило, дана норма не стосується пасажирського транспорту (автобуси, шкільні автобуси, тролейбуси та таксі). В цивілізованих країнах таксі з дитячим автокріслом є додатковою ініціативою служб таксі, в деяких випадках дана опція оплачується додатково.
Генадій Попов зазначив що в Києві деякі служби таксі мають невеличку частину автомобілів з автокріслами, таких служб дуже мало, дана опція у більшості є платною. В загальній кількості поїздок на таксі пасажирів з дітьми є в межах 1-3 %, при цьому кількість поїздок коли у пасажирів дві та більше великі валізи – 10-20 % коли потрібен весь багажник та частина салону автомобіля для розміщення багажу.
Учасники прес-конференції порахували скільки приблизно коштуватиме обладнати таксі Києва дитячими автокріслами (25 тис автомобілів таксі * 2000 грн./вартість автокрісла = 50 млн. грн.) та України ( 200 тис. автомобілів * 2 тис. грн. = 400 млн. грн.) Це дуже дорого для абсолютної більшості сьогоднішніх таксистів, тому потрібно добре подумати чи потрібні дитячі крісла в пасажирському/комерційному транспорті чи можлива норма має бути обов’язковою тільки для приватного транспорту а про наявність дитячих автокрісел мають турбуватись батьки на власних автомобілях.
Як бути таксисту в разі вступу в дію закону 1150 коли таксисту потрібно буде перевезти в одному таксі двоє дітей одночасно і можливо різного віку, на яких саме дитячих автокріслах(різні моделі автокрісел для немовлят, малюків, дітей різного віку) відповіді не знайшли. Цим прикладом було в чергове підтверджено що комерційний транспорт та таксі нажаль ніяк не зможе повністю забезпечити законодавчу вимогу по перевезенню дітей в спеціальних дитячих автокріслах.
На автомобілі таксі наочно було продемонстровано процес доставання дитячого автокрісла з багажника таксі та встановлення автокрісла в таксі і визначено що це займає до 10 хвилин.
Учасники прес-конференції написали звернення до Президента України Володимира Зеленського з проханням не підписувати законопроект №1150 про встановлення відповідальності за порушення правил перевезення дітей, повернути законопроект №1150 на доопрацювання, запровадити обов’язкове використання дитячих автокрісел при перевезенні дітей тільки в приватних автомобілях особистого користування, зобов’язати Кабінет Міністрів України привести свої нормативно-правові акти у відповідність із законопроектом №1150 до набрання чинності закону.
2). Учасники прес-конференції зазначили що на жаль закони №№, 128-ІХ та 129-IX про касові апарати та Кешбек прийняті також у так званому «ТУРБОРЕЖИМІ» роботи Верховної Ради, без належного залучення фахівців та громадського обговорення. Але через «Турборежим» закон теж не буде працювати на ринку таксі, бо ринок таксі на 99 % є нелегальним, а нелегалам плювати на будь які закони і виконувати норми цих законів нелегали не будуть.
Учасники прес-конференції зазначили що таксисти за сплату помірних податків, таксисти не заперечують що має бути контроль грошових оборотів як у всьому світі, ми навіть за сучасні онлайн касові апарати(РРО) за невелику плату. Учасники прес-конференції зазначили що сьогодні вартість касового апарату 6-15 тис. грн. Якщо обладнати всі таксі касовими апаратами в Києві(25 тис. таксі * 6 тис. грн. = 150 млн. грн.) київському бізнесу потрібно витратити близько 150 млн грн, а якщо обладнати всі таксі в Україні( 200 тис. * 6 тис. грн. =1, 2 млд. грн) то українським таксистам потрібно витратити 1,2 млрд.грн.
Учасники прес-конференції зазначили що зараз дуже багато розмов про державу в смартфоні та безкоштовне РРО онлайн і чудотворні покращення для українців. Розмови гарні, але коли ми бачимо як ці ідеї починають реалізовуватись то робимо висновок що черговий раз під виглядом “турботи про громадян України” з простих українців просто намагаються здерти гроші створивши нові корупційні схеми для ділків наближених до влади.
Ось декілька свіжих прикладів обіцянок держави в смартфоні, ніби то безплатних онлайн сервісів та покращень для українців:
а)заява представниці парламентської фракції “Слуга народу” співавторки законів про РРО та Кешбек Роксолани Підласої ( https://ua-news.liga.net/economics/news/u-sluzi-narodu-rozpovili-pro-abonplati-za-rro-v-smartfoni)
“Податкова дасть бізнесу безкоштовний софт, але платити за нього все ж доведеться”
“Податкова повинна обрати один із восьми додатків для РРО в смартфоні – він буде безкоштовним. Ймовірно, у нього буде плата за обслуговування, але мова йде про символічну суму – близько 1 000 в місяць. Навіть для ФОП першої групи з оборотом 300 000 грн це не такі великі гроші “, – сказала Підласа.
Отже, якщо користуватись запропонованим безкоштовним РРО онлайн чи державою у смартфоні, але з обов’язковою символічною щомісячною абонплатою від 1 тис. грн.за місяць з кожного таксиста, то в масштабах України (200 тис.таксистів * 1 тис. грн. = 200 млн. грн.) тільки таксисти мають сплачувати певним компаніям(напевне наближеним до влади) нових додаткових платежів щомісячно 200 млн.грн або 2, 4 млрд. грн щорічно!
Але за словами Роксолани Підласої плата є символічною і це не такі великі гроші??? Для кого невеликі гроші? Для підприємців чи чиєїсь приватної компанії?
б). Ще одна новина, про один з елементів держави у смартфоні, про майбутню вартість онлайн довідки про відсутність судимості за 360 грн!!! Цю довідку вимагає тільки держава, сьогодні ця довідка є безкоштовною. Чому в державі в смартфоні ціна довідки яка потрібна державі складає аж 360 грн? За що знову приватній компанії платити 360 грн? Чому за цю довідку мають платити платники податків, громадяни України ? Ми сподівались що держава в смартфоні буде для зручності людей і буде безоплатною для українців а зараз нажаль ми бачимо що держава в смартфоні починає перетворюватися в механізм викачування грошей з простих громадян для збагачення певних фірм наближених до влади!
Чому просто не навести лад з Державними реєстрами і якщо державі потрібна якась інформація сама держава нехай і отримує її з Державних реєстрів.
Учасники прес-конференції озвучили питання які виникають у таксистів стосовно елементів держави у смартфоні:
– Чи буде обіцяне РРО безплатним чи хоча б за реальну мінімальну плату?
– Держава в смартфоні буде розроблятись за гроші українських платників податків для комфорту та зручності українців і буде безоплатним сервісом для громадян України?
– Чи держава в смартфоні створюється за гроші українських платників податків для чергового виманювання грошей з українців в кармани ділків наближених до влади?
Учасники прес-конференції зазначили що закони нещодавно прийняті в «ТУРБОРЕЖИМІ» роботи Верховної Ради, без належного залучення фахівців та громадського обговорення, або не будуть зовсім працювати на ринку таксі, або якщо держава захоче щоб таксисти виконували норми даних законів то фінансове навантаження на ринок таксі одночасно ляже мільярдним навантаженням на перевізників на таксі і ринок не готовий сьогодні до таких витрат. Так не можна робити, наслідки необдуманих кроків є негативними. Не потрібно приймати окремі необдумані закони, просто вводити штрафи чи за дитячі автокрісла чи за роботу без касових апаратів не маючи глобальної стратегії розвитку країни, не здійснивши основні та базові реформи в Україні. Учасники запропонували почати реформи по виводу нелегальної економіки з тіні(близько 40% економіки України, в таксі 99%-нелегали) з базових важливих реформ і озвучили свої пропозиції до реформ:
– ліберальна податкова реформа(можливо встановивши мінімальний неоподаткований дохід громадян в 4-6тис грн на місяць, зменшити ставки податків, зменшити ПДФО(сьогодні 18%), зменшити податкове навантаження на фонд оплати праці(сьогодні це 40%), ввести податок на виведеній капітал);
– пенсійна реформа ( можливо зробити сплату ЄСВ добровільною і надати людям право вибору де та як накопичувати свою майбутню пенсію, можливо зменшити ЄСВ );
3). Анонсована представниками політичної партії «Слуга народу» реформа ринку таксі яка увійшла в топ 5 реформ в транспорті:
Протягом цього року лунало багато заяв представників Слуг народу про реформу таксі:
Ці заяви протирічать одна одній, всі говорять про якийсь законопроект який нібито партія Слуга народу найближчим часом має зареєструвати в Верховній Раді та проголосувати за його прийняття. Нажаль ніхто не бачив того законопроекту, нажаль учасники ринку таксі не були долучені до розробки та обговорення даного законопроекту.
Чинний Прем’єр міністр Олексій Гончарук раніше заявляв що для проведення реформи в таксі потрібно всього на всього змінити колір ліцензії і це вже буде успішна реформа.
Можливо ставши Прем’єр міністром Гончарук має іншу думку?
Офіс ефективного регулювання(BRDO) який існує на гранти Європейського союзу також як і Гончарук чомусь вважає що ліцензія це просто папірець який можна відмінити, замінити іншим папірцем або просто змінити колір папірця. Нажаль ці люди не розуміють що ліцензія на автомобільному транспорті це інструмент допуску до ринку перевезень який успішно працює у всьому цивілізованому світі де працюють закони і саме ліцензія встановлює вимоги до перевізників(стан здоров’я, стаж водія, відсутність нарко та алко залежності, судимостей за важкі злочини, тощо) та вимоги до транспортних засобів(технічний стан, регулярність техогляду, клас автомобілів, вік автомобілів, тощо) з метою забезпечення належної безпеки пасажирів.
“Ми думали, що прийдуть європейці і допоможуть нам як в Європі врегулювати ситуацію з таксі в Україні. Тобто допоможуть нам написати нові закони, які в Європі працюють, для того щоб ми могли жити, як справжні європейці. Але організації, які існують в Україні на гроші європейців, кажуть, що потрібно скасувати ліцензію, тому що вони не фахівці, і говорять, що треба ввести новий вид дозволу. А ми говоримо, що ліцензія, це інструмент, який дає право доступу до ринку. Щоб отримати ліцензію, перевізник повинен підтвердити, що він здоровий – що він не сліпий, що не глухий, чи не хворий на туберкульоз, як і не наркоман, не судимий за тяжкі злочини і т.д. Тобто фахівці з Європи до нас приходять і кажуть, що то, що у них працює століттями, ми у себе повинні скасувати. Може досить експериментів над людьми в Україні? Чому всі сьогоднішні реформи починають з заду чи йдуть в протилежному від світового досвіду напрямку? “, – заявив Антонюк.
Враховуючи ситуацію яка склалась, ЛЕГАЛЬНІ учасники ринку послуг перевезення пасажирів на таксі в Україні прийняли рішення звернутися з відкритим листом до Президента України, Голови Верховної Ради України та Прем’єр міністра України:
– ЗАКЛИКАЄМО припинити прийняття законів України в «турборежимі», без належного залучення фахівців та громадського обговорення законопроектів, щоб убезпечити від помилок та створення правових колізій;
– на виконання указу Президента України №761/2019 від 17 жовтня 2019 року «Про невідкладні заходи щодо забезпечення сприятливих умов для діяльності фізичних осіб — підприємців» ПРОСИМО вирішити питання щодо включення Андрія Антонюка – Голови правління Всеукраїнської громадської організації «Українська таксомоторна асоціація»(УТМА) та Василя Попика – Голови Профспілки таксистів України до координаційної ради з питань розвитку мікро- та малого підприємництва;
– СТВОРИТИ рівні конкурентні умови для всіх учасників ринку таксі та почати реально захищати законні права та інтереси громадян, споживачів послуг таксі і держави, наповнюючи бюджет простими і зрозумілими податками від ринку таксі;
– ПРОСИМО РОЗПОЧАТИ терміново на належному державному рівні, за участю членів Кабінету Міністрів України, голів депутатських фракцій ВРУ, народних депутатів України, фахівців та учасників ринку таксі дієву реформу ринку таксі в інтересах майже 2 млн. споживачів послуг таксі щоденно та понад 200 тис. таксистів, які працюють на цьому ринку;
Для успішної практичної реалізації прийнятих законів №№, 128-ІХ та 129-IX про касові апарати та «Кешбек» вжити необхідних заходів для забезпечення прозорих і необтяжливих фінансово для підприємців процедур реєстрації розрахункових операцій під час реалізації товарів (надання послуг) через мережу Інтернет та надання роз’яснень щодо порядку застосування таких процедур;
Для успішної практичної реалізації прийнятих законів №№, 128-ІХ та 129-IX про касові апарати та «Кешбек» та проекту Закону № 1150 та для проведення успішної реформи на ринку таксі ВИМАГАЄМО невідкладно створити робочу групу по реформуванню ринку таксі в Україні, залучивши представників Офісу Президента України, голів відповідних комітетів ВР України, народних депутатів України, Прем’єр Міністра та міністрів КМ України із залученням фахівців ринку таксі та широкого кола учасників цього ринку. Запевняємо Вас що при належному персональному складі даної робочої групи та її ефективної роботи ДІЄВУ КОНЦЕПЦІЮ РИНКУ ТАКСІ РЕАЛЬНО РОЗРОБИТИ ТА УЗГОДИТИ ПРОТЯГОМ 14 ДНІВ. На базі затвердженої концепції ринку таксі протягом 14 днів реально розробити законопроект про перевезення на таксі та подати законопроект для розгляду та прийняття Верховною Радою України. Підтверджуємо з свого боку наявність в нас готових проектів концепції ринку таксі та відповідного законопроекту розроблених на основі сучасного досвіду європейських країн які пропонуємо взяти за основу для реформи таксі в Україні.
Лист до Президента України Володимира Зеленського
Офіційна позиція Європейського союзу щодо дитячих автокрісел у таксі.
Переклад офіційної позиції Європейського союзу щодо дитячих автокрісел у таксі.