27 марта 2012 года ВОО «Украинская таксомоторная ассоциация» в конференц-зале ИА «Западная информационная корпорация» (г.Львов) провела пресс-конференцию на тему: «Украинские перевозчики на такси за легальный и прозрачный рынок таксомоторных перевозок».
В мероприятии приняли участие: Евгений Червоненко – экс-Министр транспорта и связи Украины, почетный член Правления ВОО «УТМА», Анатолий Галазюк – Председатель правления ВОО «УТМА», Степан Досяк Председатель Львовского отделения ВОО «УТМА», Надежда Зинкевич руководитель известного львовского предприятия «Радар-сервис».
Во время пресс-конференции обсуждалась проблематика рынка таксомоторных перевозок Украины и Львова. Участники пресс-конференции предложили свое видение путей восстановления городского таксомоторного рынка европейского образца и ответили на вопросы журналистов, в том числе, высказались относительно перспектив предоставления качественных и прозрачных услуг таксомоторных перевозок в городе во время проведения матчей чемпионата Европы по футболу.
Полное видео пресс-конференции
Євген Червоненко: дрібним чиновникам вигідно, щоб таксомоторний ринок був у тіні…
Ринок таксомоторних перевезень в Україні майже повністю в тіні: він сірий, з наближенням до чорного. Та у такому безладі зацікавлені дрібні чиновники, а, щоб навести лад – зацікавлені всі.
Про це 27 березня на прес-конференції у Львові «Українські перевізники на таксі за легальний і прозорий ринок таксомоторних перевезень» заявив екс-міністр транспорту та зв’язку України, почесний член Правління ВГО «УТМА» Євген Червоненко.
«Ще у 2005 році, працюючи міністром транспорту, я переконався, що таксомоторні перевезення потребують докорінних змін. І західна столиця – Львів, цьому ще одне підтвердження. Безумовно, це місто, яке приймає «Євро-2012», але проблеми у інших містах такі самі», – зазначив Червоненко.
На сьогодні, за його словами, можна констатувати наступне: ринок таксомоторних перевезень майже повністю в тіні – він сірий, з наближенням до чорного.
«І цьому допомагають самі чиновники, особливо у Львові, на жаль. Імовірно цьому сприяють, так звані, сірі кардинали, посередники, які чомусь вважають, що можуть розтопирювати пальці. Але стан автомобілів погіршується і, спілкуючись з таксистами, я розумію, що цей шлях в нікуди. Вони працюють по 12-15 годин на добу при поборах, що з них деруть, у них не вистачає навіть на амортизацію», – сказав Євген Червоненко.
В усьому світі, наголошує він, таксі є візитною карткою демократії, європейськості і відкритих ринкових процесів. Тільки в Україні, на жаль, за 20 років незалежності, таксі з почесної професії перетворилося на щось незрозуміле.
«Навряд чи з владою ми встигнемо навести порядок на цьому ринку до «Євро-2012» на базі легальних перевізників. Але насправді потрібно лише одне – встановлення прозорого, серйозного закону – одного для всіх. І вперше в історії України законодавча ініціатива пішла не від влади, не від профільних міністерств, а знизу. При чому, самі роботодавці і дрібні таксомоторні перевізники зрозуміли, що змінити це можна лише зробивши один закон для всіх. І потрібно передавати повноваження встановлювати правила на місцевий рівень», – сказав Червоненко.
Він наголосив, що Україна під прикриттям демократії страждає вигадуванням власного українського велосипеда, бо часто за цим стоїть користь чиновників. А насправді – нічого вигадувати не потрібно. Потрібно як у цивілізованих країнах – просто ухвалити закон «про таксомоторні та інші легкові автомобільні перевезення». Єдиний для всіх, який створює рівні умови, і який вже напрацювали у ВГО «УТМА» – зазначив екс-Міністр транспорту та зв’язку України.
Євген Червоненко зазначив, що його найбільше турбує на сьогодні безпека таксомоторних перевезень. «Я хочу, щоб будь-який громадянин України, сідаючи в таксі, знав, що це не капсула смерті, що його не відвезуть в лікарню чи на цвинтар, а за місцем призначення. У нас, на жаль, за участі посередників у перевезеннях працюють люди, які, максимум, що мають, це любительські права і жодного досвіду», – пояснює він.
Легальні таксомоторні перевізники пропонують, щоб таксомоторні ринки контролювали Державтоінспекція та Держспоживнагляд
Всеукраїнська громадська організація «Українська таксомоторна асоціація» пропонує докорінно змінити законодавство у сфері таксомоторних перевезень.
Зокрема, таксомоторні перевізники пропонують надати повноваження органам ДАІ і Держспоживінспекції для контролю ринку легкових автомобільних перевезень.
Про це на прес-конференції у Львові повідомив голова правління ВГО «УТМА» Анатолій Галазюк.
Екс-міністр транспорту та зв’язку України, почесний член Правління ВГО «УТМА» Євген Червоненко зазначив, що прийняття результативного закону, який легалізує таксомоторні перевезення в Україні, забезпечить понад 1,5 млрд гривень податків та обов’язкових платежів.
«Ми самі просимо, щоб контролювали діяльність таксі ДАІ і Держспоживінспекція. Адже зараз їх ніхто не контролює. За ініціювання дієвої реформи ринку таксі осторонь залишаться хіба дрібні недобропорядні чиновники», – вважає Червоненко.
Анатолій Галазюк пояснив, чому легальні таксомоторні перевізники так серйозно прагнуть змінювати законодавство. «Має бути вироблений єдиний стандарт зовнішності автомобіля, його комфортності, ціновий стандарт.
Тарифна схема має бути стандартизована для всього міста. Щоб пасажир, замовляючи таксі по телефону, чи наймаючи його на вулиці або таксомоторній стоянці, чітко знав, за якими тарифами йому буде нарахована оплата. І йому не треба буде запитувати про ціну, він має водію задати лише одне питання – вільна машина чи ні», – пояснив Галазюк.
Наприкінці поїздки пасажир має отримати розрахунковий документ, де, власне, буде видно чи у відповідності до стандарту йому нараховано оплату за поїздку. А якщо щось з послугою негаразд, саме такий документ є єдиною законною підставою для звернення в інспекцію із захисту прав споживачів.
«На сьогодні такі цінові стандарти в нас взагалі не прописані, а в Законі про захист прав споживачів дуже формально зазначено, що споживач послуг перевезення має певні права, але механізму, який би захищав споживача такої послуги, просто немає», – сказав Галазюк.
На сьогодні, хоча й використовуються таксометри, але ніхто не контролює їх налаштування. «А таксометр – це прилад, який рахує за певною процедурою і використовує кільканадцять параметрів. Якщо немає нагляду, хто це налаштовує, як налаштовує, опломбований він чи ні, в результаті цей прилад може працювати абсолютно некоректно і споживач послуг не може визначити, правильно йому порахували вартість поїздки чи ні», – наголосив Галазюк.
Він назвав це серйозними прогалинами у законодавстві, які унеможливлюють дієвий нагляд на таксомоторних ринках. «Тому ми вбачаємо необхідність провести комплексну реформу у законодавстві: як у частині управління таксомоторними ринками, так і в частині нагляду над цими ринками», – підкреслив він.
Визначати основні стандарти, на думку таксистів, мають органи місцевого самоврядування спільно з господарюючими суб’єктами перевізниками.
«І ключовим моментом, який ми відстоюємо, є створення за рішенням органам місцевого самоврядування місцевих рад таксомоторних перевізників, як виборних органів з представницькими та організаційними повноваженнями. Саме такий тандем – рада таксомоторних перевізників та орган місцевого самоврядування – може створити дієвий механізм управління міським таксомоторним ринком, який враховує баланс інтересів перевізників на таксі та місцевих громад», – пояснив Галазюк.
Окрім того, для впорядкування таксомоторного ринку перевізники на таксі пропонують принципово змінити держнагляд. «Наразі цим займається Укртрансінспекція. Та ця інспекція навіть не має права зупинити транспортний засіб, не має права нагляду над приватними особами, не має ані повноважень, ані персоналу для здійснення системного нагляду на вулично-шляхових мережах.
Єдиний контролюючий орган, який реально діє на дорогах, це ДАІ. Але в її компетенцію не входять будь-які питання господарської діяльності, там виключно безпека дорожнього руху. Саме відсутність такого ефективного державного нагляду привела до того, що ринок став настільки тінізованим», – наголошує голова правління ВГО «УТМА» Анатолій Галазюк.
Відтак, таксомоторні перевізники пропонують, аби ДАІ припиняла діяльність нелегальних перевізників, а послуги легальних суб’єктів перевіряла Держспоживінспекція. Вони повністю напрацювали відповідну концепцію. «Законопроект зараз знаходиться на стадії доопрацювання і його концепція подана у Міністерство інфраструктури», – каже Галазюк. Легальні таксомоторні перевізники сподіваються, що відповідний закон таки буде прийнятий.
Адже на сьогодні вони ледь виживають.
Як пояснив голова Львівського осередку ВГО «УТМА», керівник фірми «Софія радіо-таксі» Степан Досяк, очолюване ним підприємство засноване у 2007 році і працює до сьогодні, але працювати дуже важко. Наразі «Софія радіо-таксі» є єдиним на ринку власником міжнародної ліцензії на міжнародні перевезення таксі.
«Якщо б не перерахунки, ми б не знати чи вижили. Інформаційні служби часто надають послуги перевізникам, які не мають навіть дозволу на перевезення. Ми ж виживаємо, не маючи коштів навіть на ремонту базу. Так далі бути не може», – наголосив Степан Досяк.
Анатолій Галазюк про інформаційно-диспетчерські служби…
У 80% випадках інформаційні диспетчерські служби працюють з нелегальними таксистами.
Про це на прес-конференції у Львові повідомив голова правління ВГО «Українська таксомоторна асоціація»« Анатолій Галазюк. Можливо, каже він, цей відсоток і значно більший.
«Це складно вирахувати. Оскільки телефон, на який ви дзвоните, стоїть у диспетчерській службі. Це посередницька структура і ця діяльність взагалі не ліцензована, нею може займатися будь-хто», – каже він.
У законодавстві не прописана вимога щодо наявності приміщень для служб виклику таксі і використання засобів зв’язку, які не створюють небезпеки при дорожньому русі. «Наприклад, у Києві приходить СМС на телефон водія: він їде за кермом, тисне на три телефони, у той же час керує автомобілем. У столиці приймають до співпраці таких «водіїв з автомобілями», які звичайно не мають жодних законних підстав надавати послуги перевезень, вже просто на вулиці – без оглядів, перевірок і спілкування з адміністрацією диспетчерської служби – через кіоски «робота в таксі».
«Так сьогодні вже працюють деякі диспетчерські служби у столиці, і це небезпечна практика може прийти у інші міста», – наголосив Анатолій Галазюк.
Окрім того, за його словами, 90% автомобілів, які позиціонують себе, як таксі, навіть не мають відповідного чинному законодавству зовнішнього ознакування.
Надія Зінкевич про «Євро» у Львові: якщо не стримаємо апетити, то нічого не заробимо…
Якщо ми не стримаємося, ми нічого не заробимо. А ціни на приватне таксі у Львові й так нерідко зашкалюють.
Так прокоментувала на прес-конференції перспективу підвищення цін на таксі під час «Євро-2012» у Львові директор підприємства «Радар-сервіс» Надія Зінкевич.
Загалом, на її думку, ціни зростуть не тільки під «Євро-2012», ціни зростатимуть від того, як зростатиме ціна на бензин. «Безумовно, ми вимушені будемо піднімати тарифи, якщо виросте ціна на бензин. Адже разом із тим ростуть ціни на запчастини, ростуть ціни на мастильні матеріали і, відповідно, буде зростати ціна проїзду на таксі», – сказала Надія Зінкевич.
За загалом, за її словами, до «Євро-2012» у Львові утворився якийсь міф, що ціни шалено зростуть в ресторанах, в готелях, в таксі. «Я думаю, якщо ми не стримаємося, то ми нічого не заробимо під час «Євро-2012».
Ми, як підприємство, не будемо піднімати ціну. Лише, з огляду на те, як зміниться ціна на бензин. Приватні перевізники й так мають досить високу ціну, надзвичайно високу. Якщо ви користуєтеся таксі, вийшовши зранку з вокзалу, часто просто неприємно, коли виходиш з поїзду і стоять люди, як на базарі, пропонуючи свої послуги. І говорять такі ціни, що аж страшно. Тому пропоную користуватися легальними перевізниками, в яких фіксовані ціни, які видають чек. Адже, думаю, ціни найбільше зростуть в нелегальних перевізників, – зауважила Надія Зінкевич.
Екс-міністр транспорту та зв’язку України, почесний член Правління ВГО «УТМА» Євген Червоненко погоджується, що проблема у тих нелегальних таксі, які стоять на вокзалі і в аеропорту величезна. «Вони ж домовилися з кимось. Ви ж розумієте, хтось їх кришує: і місцева влада, і люди в формі. І вони роблять це приниження, адже, хіба у Франкфурті чи в Лондоні до Вас підходили «рєшала» і пропонували «падвєзті падєшевлє?». Тому має бути один закон для всіх», – наголосив Євген Червоненко.
Голова правління ВГО «УТМА» Анатолій Галазюк додав, що якби діяли загальноміські стандарти на ціноутворення у таксі, тоді можна було б говорити, наскільки ціни зростуть. А оскільки немає міського стандарту, один підприємець-перевізник має один стандарт, інший може поставити іншу ціну, а є нелегал, який взагалі може будь-коли нафантазувати все що завгодно. І тому ціна середньостатично може не зрости, а комусь можливо доведеться викласти 100 грн з кишені за 1 км у якомусь «типу-таксі», і ніхто від цього не застрахований.
ВГО «УТМА» не підтримує ідею залучати на період «Євро» до Львова сторонніх перевізників, тим більше, із-за кордону…
Акредитація іноземних перевізників, які працюватимуть у Львові на основних об’єктах «Євро-2012», порушує бізнес-простір місцевих перевізників, які легально працюють на ринку.
Про це на прес-конференції у Львові повідомив голова правління ВГО «Українська таксомоторна асоціація» Анатолій Галазюк.
«Якщо є підприємства, які можуть працювати легально і працюють легально, мають стандартизовані автомобілі, повністю обладнанні, для чого залучати когось стороннього?», – риторично спитав А. Галазюк.
З іншого боку, за його словами, «Євро» прийде і пройде, а що буде з тими перевізниками, яких сюди залучать працювати зі сторони?
«Залучити стороннього господарюючого суб’єкта, який сюди притягне автомобілі, має отримати ліцензію, понести певні затрати на запуск бізнесу, знайти персонал, який працюватиме на цих автомобілях… «Євро» завершиться, а що далі? Куди дівати ці авто, як працюватиме цей перевізник? Це нелогічно, незрозуміло і дивно», – зауважив А. Галазюк.
Источник: ВОО «УТМА»