6 грудня 2011 року на сесії Львівської обласної ради депутати ухвалили звернення до Президента України, Кабінету Міністрів України щодо вдосконалення законодавчо-нормативного регулювання у сфері здійснення діяльності з перевезення пасажирів на таксі та автомобілями на замовлення. Цим зверненням депутати підтримали протест профспілкових організації автоперевізників і таксистів проти ухвалення Верховною Ради проекту Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо особливості здійснення діяльності з перевезення пасажирів на таксі та автомобілями на замовлення”.
У зверненні йдеться: «Враховуючи звернення членів Асоціації Вільних профспілок автотранспортників України, Вільної профспілки “Автомобіліст України”, Львівської обласної асоціації Вільного профспілкового Всеукраїнського об’єднання солідарних трудівників, професійної спілки таксистів України прийнятого 27 жовтня 2011 року на мітингу підприємців та таксоперевізників, у зв’язку з розміщеним 30.09.2011р. на Сайті Мінінфраструктури для розгляду та прийняття Верховною Ради проекту Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо особливості здійснення діяльності з перевезення пасажирів на таксі та автомобілями на замовлення”.
Просимо Вас з метою недопущення соціального напруження не розглядати цей законопроект з наступних причин.
Норми цього проекту передбачають заміну існуючого прозорого та доступного для перевізника механізму ліцензування господарської діяльності в сфері таксі на сумнівний та корумпований спосіб «ручного управління» у вигляді так званих дозвільних «карток» (механізм впровадження яких – ані проектом, ані жодним чинним законом не обумовлено), видача яких покладена на органи місцевого самоврядування, які не мають відповідних спеціалістів, навиків та можливостей додаткового фінансування необхідних для цього підрозділів. Все це неодмінно призведе до виникнення корупційних схем, повного знищення приватного перевізника та монополізації ринку таксі.
Проблема боротьби з нелегальними перевізниками фактично залишається не вирішеною. Зміни у структурі державного нагляду над легковими автомобільними перевезеннями, які могли б посилити його ефективність не передбачено. Існуюча та запропонована форма державного контролю силами транспортної інспекції довела свою неефективність, залучення до нагляду над легковими автомобільними перевезеннями єдиного органу контролю, який має потрібні повноваження стосовно зупинки та контролю водіїв приватних автомобілів та має укомплектовані інспекторські підрозділи, що працюють на вулично-шляховій мережі у режимі цілодобового патрулювання Державтоінспекції МВС України, у пропонованому законопроекті навіть не розглядається. Відповідно всі запропоновані механізми контролю та штрафів, які збільшені до необґрунтованих розмірів, лягають непосильним багажем виключно на легалізованого перевізника.
У запропонованому варіанті повністю відсутня правова база забезпечення працевлаштування та трудових відносин. Не зрозуміло де буде працевлаштований водій, який отримав таку «картку», як буде нараховуватись заробітна плата, хто і як буде сплачувати обов’язкові платежі до державного, місцевого бюджету та спеціальних фондів, які трудові відносини міх такими водіями та інформаційними службами. Для прикладу: станом на сьогоднішній день 100 ліцензованих перевізників-приватних підприємців, які працюють на єдиному податку ,сплачують до бюджету більше ніж інформаційні фірми на яких працює 2000 водіїв. Отже не тільки зберігається але і узаконюється існуюча тіньова схема уникнення сплати податків.
Не сприйнятлива і не зрозуміла вимога створення загальноміських безкоштовних таксомоторних стоянок, облаштування яких покладено на місцеві органи самоврядування. Замість того щоб удосконалити діючий механізм легалізації існуючих стоянок, облаштування їх коштами перевізників, що їх використовують, та отримання за право користування від них відповідних надходжень до місцевого бюджету пропонується надати дані стоянки у безкоштовне користування сумнівному перевізнику та ще й облаштувати їх за кошти місцевого бюджету. У випадку не створення такої мережі стоянок, дозволяється використовувати місця платних парковок безкоштовно. Все це призведе до протистояння між таксоперевізниками, операторами ринку парковок та водіями таксі. Окрім того, припиняться надходження до місцевого бюджет від таксо перевізників, що використовують таксомоторні стоянки та зменшаться надходження від операторів парковок. Враховуючи вищевказане, а також ряд інших серйозних зауважень, ми бачимо що запропонований законопроект містить критичну кількість неефективних та корупційно-небезпечних норм, запровадження яких жодним чином не може впорядкувати існуючий в Україні ринок як таксомоторних перевезень, так і перевезень легковими автомобілями на замовлення, в той же час створить сприятливі умови для подальшого збереження та розвитку тіньових схем на ринку таксі.
Такий законопроект не прийнятний як перевізниками, які завтра можуть залишить без роботи, так і місцевими органами влади, які суттєво недорахуються коштів у місцевому бюджеті.
Просимо Вас негайно втрутитись у вирішення питання і вжити заходів для зняття соціальної напруги та врегулювання цієї проблеми, та:
1. Зняти з розгляду варіант проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливості здійснення діяльності з перевезення пасажирів на таксі та автомобілями на замовлення».
2. Створити до 10.12.11р робочу групи з представників профспілкових та громадських організацій ( враховуючи усі зацікавлені сторони) з метою напрацювання змін необхідних для внесення до деяких законів України щодо покращення діяльності в сфері таксі.
3. При розгляді питання реформування таксомоторної сфери прийняти за основу доопрацьований і узгоджений з перевізниками проект Закону України № 6700 «Про внесення змін до Закону України „ Про автомобільний транспорт ” та деяких законів України , що стосуються урегулювання в транспортній галузі».
Джерело: Офіційний сайт Львівської обласної ради