Після того, як ми опублікували статтю, в якій фігурував «меморандум 11 липня» вже такий відомий в ЗМІ, які пишуть про таксі, ми вирішили розібратися в його деталях. Це буде серія статей з фігурантами того меморандуму, який не всі підписали, як виявилося. Та й читачеві нашому буде ознайомитися з організаціями, які будуть рекомендувати новим Верховній Раді та Кабінету міністрів новий закон про таксі. Це працює майже саме так, як між МВФ та провідними фінансовими установами України.
Всі ці організації на нашу думку корисні для економіки України. Вони фінансуються, як правило, не за гроші українських платників податків, а за гроші друзів України з Європи та США. Майже всі ці організації мають кілька напрямків діяльності. В них, як правило, за кожен сегмент відповідає одна чи дві людини.
Зрозуміло, що задача журналіста – за красивою картинкою знайти підводні камені, які несе та чи інша ініціатива від дуже поважних в Європі та Америці організацій. Але є українські реалії, які несуть в собі дві складові – ми ще ментально не до кінця готові до цивілізаційного стрибка. І ми не хочемо повторювати помилки, які припустили цивілізовані європейські країни. Вони зараз дорого за це розплачуються. Про що йде мова? В матеріалі нижче.
Ще раз нагадаємо, що 11 липня по різних ЗМІ розлетілася інформація, що Американська торговельна палата (АСС), Європейська Бізнес Асоціація (ЕВА), Спілка українських підприємців (СУП) та Офіс ефективного регулювання (BRDO) разом з компаніями Uber, Uklon, Bolt представили нову концепцію регулювання ринку таксі «Поїдемо по-новому». Також на цій зустрічі було підписано Меморандум, про який детально напишемо пізніше, коли дізнаємося хто були підписантами, що в ньому було. Але, однозначно, концепція та Меморандум – це, фактично, дорожня карта для написання закону про регулювання таксі. І ключовим «підводним каменем» в цій ніби то благій цілі було те, що на цій зустрічі були учасники ринку лише від представників таксі-сервісів і жодної зі служб таксі, яка працює 10 або 20 років. Ми почали дзвонити в 4 вищезгадані організації і розпочалося найцікавіше: хтось давав коментар, але просив не писати його ім’я, посаду і організацію, в якій працює. Хтось грає в гру передзвоніть завтра, або що відповідальна людина у відпустці.
Єдині, хто на низку незручних запитань надіслали хай дуже стислу, але відповідь, Європейська Бізнес Асоціація (ЕВА): «Представники від Європейської Бізнес Асоціації не були присутні на зустрічі 11 липня, відповідно, й даного Меморандуму від імені Асоціації підписано не було.
Варто також зазначити, що Концепцію регулювання ринку таксі наші експерти не аналізували. Та й в Асоціації наразі немає єдиної сформованої позиції щодо регулювання ринку таксі, яка була б погоджена із компаніями-членами.
Водночас, ми як Асоціація, завжди виступали за створення рівних правил гри для усіх учасників та створення регулювань, які б сприяли чесній конкуренції. Тож ми готові почути думки усіх учасників ринку з метою формування виваженої позиції. Але якщо обговорювати питання – треба брати до уваги думку усіх учасників ринку.
Тому, у разі необхідності, готові стати платформою для широкого обговорення
піднятого питання із забезпеченням єдиних правил для учасників ринку».
Отже колегам, які опублікували інформацію, що представники ЕВА були присутніми на зустрічі 11 липня, радимо ретельніше перевіряти інформацію.
Так само наше видання звертається до BRDO з проханням роз‘яснити як і чому на офіційній сторінці BRDO в Facebook (скрін з основними тезами в заголовку цієї статті) в новині від 11 липня написано що EBA розробляло та підтримує запропоновану концепцію, а згідно позиції ЕВА представники цієї асоціації не були на заході, меморандум не підписували, та концепцію регулювання ринку таксі експерти ЕВА не аналізували. Сподіваємось, BRDO надасть вичерпну відповідь та роз‘ясненя.
В ВRDO на наше прохання в інтерв’ю у керівника сектору «Транспорт та інфраструктура» Владислава Притоманова представниця організації попросила перенести на цей тиждень. Поки що – на вівторок. Сподіваємося, воно відбудеться і ми проінформуємо позицію цієї поважної організації.
Тепер те, що ми почули протягом минулого тижня, без вказування імен, посад, організацій:
– Якщо обговорювати питання загалом – треба брати до уваги думку усіх учасників ринку. Наріжним каменем може стати те, що у Uber, Bolt, Uklon немає свого парку автомобілів, а у інших служб – є. Тому, я думаю, тут буде концептуальне протиріччя.
– Звідси і наша увага до цього питання, бо нам не зрозуміло що робити з іншими учасниками ринку, які працюють по кілька десятків років, мають свої таксопарки, водіїв з
ліцензіями, в білу оформлених диспетчерів?
– Про які саме йде мова?
– Оптимальне 579, Експрес, Еліт, Абсолюти. Купа місцевих компаній, які є лідерами в своїх містах, наприклад, Реал, Шара, 239, Економ, 838, Улюблене? Вони всі потужніше ніж Bolt, наприклад, який тільки рік працює на ринку.
– Три вищеназвані компанії відображають лише 10-15% ринку, тому, дійсно, це коло провідних гравців треба розширювати. Треба чути усіх. Є ще Українська Таксомоторна асоціація, інші асоціації та організації, гравці. Не треба регулювати не під кого. Бо вийде отримати короткострокову вигоду, а далі ситуація не зміниться.
– Чи ви дізнавалися як три вище згаданих підписанти меморандуму платять податки? Якщо платять – яку частку з них в Україні?
– Ні. Це неможливо дізнатися. На мою особисту думку, вони працюють як ТОВки, співпрацюючи із водіями, які оформлені, як ФОПи. Чи платять вони податки? Сподіваюся – платять.
Наш сайт готовий стати майданчиком, який, в тому числі, допоможе цьому діалогові відбутися. Тому тим, кому цікаво слідкувати за подіями, бути в курсі ситуації одними із перших – підписуйтеся на нашу сторінку в Фейсбуці або канал в Телеграм.