Home arrow The assotiation of taxi carriers arrow А. Корчинский: законопроект от ДКРП неприемлем
 RSS Taxoport  Facebook Taxoport  Twitter Taxoport  VK 

Latest 20 replies on forum:

А. Корчинский: законопроект от ДКРП неприемлем

Print E-mail
Правовой инспектор по регионам Украины Конфедерации Свободных профсоюзов Украины Андрей Корчинский      15 июня 2010 года Госкомпредпри-нимательства предложил вариант проекта Закона Украины "О внесении изменений к некоторым законам Украины с целью усовершенствования системы управления транспортным процессом в связи с подготовкой и проведением в Украине финальной части чемпионата Европы 2012 года по футболу». /подробно о законопроекте/
 
      Портал Таксопорт публикует точку зрения на эту инициативу Председателя Ассоциации Свободных профсоюзов автотранспортников Украины (АCПАУ) Андрея Корчинского, высказанную им в интервью для профсоюзного печатного издания "Солидарность".
 
     Запитання: пане Андрій, яке Ваше ставлення до цього законопроекту?
 
     Відповідь: Негативне. Даний законопроект є абсолютно неприйнятний для перевізників, а особливо для дрібних підприємців-таксоперевізників, яких таким шляхом збираються просто усунути з ринку, позбавити роботи та залишити без засобів існування.
 
     Запитання: Що конкретно у даному законопроекті не влаштовує таксоперевізників, яких об'єднує АВПАУ?
 
     Відповідь: Основна суть даного законопроекту - це обмеження можливості надання послуг на ринку таксі існуючими на сьогоднішній день таксоперевізниками шляхом примусового введення на цей ринок спецавтомобіля таксі, що і прописано в проекті „…таксі – легковий автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів в індивідуальному порядку та відповідає встановлених законодавством технічним вимогам;

     Запитання: а чим на Вашу думку погано те, що на ринку може з'явитися спеціально обладнаний для  перевезень на таксі  автомобіль?
 
     Відповідь: А ми не говоримо, що перевізники проти такого автомобіля, але нехай він увійде на ринок на рівних умовах, покаже свої переваги, конкурентоздатність на наших дорогах, буде доступний по ціні, а ще краще - щоб разом з тим була запропонована державна програма підтримки таксоперевізників (пільгове кредитування, оподаткування, страхування). В усякому разі така підтримка у разі законодавчого закріплення обов'язковості саме спецавомобіля для надання послуг таксі буде вкрай необхідна тим перевізникам, які зараз надають послуги на цьому ринку.
 
     А поки що видно бажання ввести цей автомобіль на пільгових умовах в першу чергу для виробника. Адже вимога допуску до конкурсу: дата випуску транспортного засобу, що експлуатуватиметься як автомобіль таксі, та не перевищуватиме 3 років, обладнання транспортного засобу, що планується до експлуатації як автомобіль таксі, розпізнавальним ліхтарем оранжевого кольору з відповідним надписом «ТАКСІ», сертифікованим та повіреним таксометром, а також за умови, що такі транспортні засоби перебуваються у власності або на умовах договору лізингу у автомобільних перевізників - говорить про те, що тими хто збирається зайти на цей ринок були враховані попередні помилки, коли перевізники закуповували нові автомобілі та користувалися послугами найманих працівників, встановлюючи їм надзвичайно високу планку здачі денної виручки, що приводило до того, що через два роки дані автомобілі експлуатації не підлягали (водії їх просто вбивали), не розраховуючись з банками, яким не було що забирати.
 
     Тепер вирішили такі автомобілі давати у лізинг і швидше всього будуть заставляти водіїв підписуватись під їх викупом, а щоб не виникало проблем з трудовим законодавством, хочуть ще Трудовий кодекс поміняти - ввести можливість понаднормованого робочого дня за письмовою згодою працівника, та погодинну оплату праці в розмірі 5 грн/год, що дасть можливість уникнути проблем з оподаткуванням та Законами про працю. Але тут виникає інша проблема - конкуренція на ринку таксі, яка не дає можливості здавати водіям необхідну виручку.
 
     Щоб уникнути цієї проблеми вирішили використати систему квотування (обмеження кількості автомобілів, що надають послуги таксі), покладаючи такі функції на органи місцевого самоврядування... Органи місцевого самоврядування у містах (крім м. м Києва та Севастополя) та державні адміністрації м. м. Києва та Севастополя визначають необхідну кількість стоянок таксі та автомобілів таксі, що використовуються під час надання послуг з внутрішніх перевезень пасажирів на таксі в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці шляхом їх квотування. Порядок квотування визначається органами місцевого самоврядування у містах (крім м. м Києва та Севастополя) та державними адміністраціями м. м. Києва та Севастополя з урахуванням вимог щодо окремо встановленого для адміністративно-територіальній одиниці кольору транспортного засобу, дати випуску транспортного засобу, що експлуатуватиметься як автомобіль таксі, та не перевищуватиме 3 років, обладнання транспортного засобу,...
 
      Запитання: а яка Ваша позиція стосовно квотування? Адже багато хто вважає, що його необхідно запроваджувати з огляду на надзвичайно велику кількість автомобілів таксі що приводить до  збитковості бізнесу перевезень та вкрай низьких заробітків водіїв?
 
     Відповідь: Тим, хто підтримує квотування, я хотів би задати декілька питань:
 
    По-перше - кого ви збираєтесь квотувати? Адже на ринку таксі не більше 10 % легальних перевізників, ще 10-20% в кращому випадку мають ліцензійні карточки, автомобілі яких обладнані таксометрами, решта просто використовує касетон з написом номеру диспетчерської фірми, або знімає розпізнавальний ліхтар після посадки пасажира. Думаю квотувати тих 10% немає змісту, а от навести лад з нелегальними перевізниками необхідно.
 
     Ще більша проблема з інформаційними та диспетчерськими службами. Якщо фірми радіо-таксі, які отримують дозволи на використання радіочастот та номерів телефонів, ще стараються працювати з легальними перевізниками, то інформаційні центри, які використовують мобільний зв'язок, працюють будь з ким та невідомо де. Може тут необхідно шукати розв’язання даного питання і наведення порядку у цій сфері суттєво зменшить кількість нелегальних таксистів, а відповідно дасть змогу нормально працювати іншим перевізникам.
 
    По-друге, а хто сказав їм, що саме вони будуть в числі тих хто залишиться, адже згідно проекту ….розподіл квот проводиться виконавчими органами міських рад у містах (крім м. м. Києва та Севастополя) та державними адміністраціями міст Києва та Севастополя на конкурсних засадах.
     До участі у конкурсі розподілу квот виконавчими органами міських рад (крім м. м. Києва та Севастополя) та державі адміністрації м. м Києва та Севастополя допускаються виключно автомобільні перевізники, автомобільні самозайняті перевізники:
     транспортні засоби яких відповідають встановленим законодавством технічним вимогам до автомобілів таксі;
     та які:
    отримали в установленому законодавством порядку ліцензії на право провадження господарської діяльності з внутрішніх перевезень пасажирів на таксі;
     забезпечили виконання положень законодавства України про обов’язкове страхування;
    залучатимуть до роботи водіями під час надання послуг з внутрішніх перевезень пасажирів на таксі водії, які на момент проведення розподілу квот досягли 21 року та мають документ професійної компетентності, отриманий в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади з питань транспорту та зв’язку, та з якими оформлено трудові відносини відповідно до положень законодавства України.
 
     Як бачите, для початку необхідно отримати допуск до конкурсу розподілу квот, а значить виконати вищенаведені вимоги (цікаво, як вони збираються це робити, якщо зараз не виконують навіть ті, які існують на сьогоднішній день), але допуск не означає виграш конкурсу, адже порядок проведення конкурсу визначається центральним органом виконавчої влади з питань транспорту та зв’язку, а переможця конкурсу буде визначати орган місцевого самоврядування, і на яких засадах він це буде робити -  ніхто не знає, може за принципом хто більше заплатить, а може і за іншим. Все це лише породить корупційні схеми доступу до ринку таксоперевезень і, думаю, існуючих перевізників там не бачать. Швидше всього планується створення вертикальної структури з центральним офісом, філіями на місцях, єдиним номером і т.д. Можливо для початку і будуть задіяні керівники існуючих фірм, але не в якості самостійного гравця, навіть не бізнес-партнера, а лише в якості виконавчого директора, який знаючи обстановку на місцях розвине їх бізнес проект, а пізніше в кращому випадку з ним просто попрощаються, а гіршому ще й покладуть відповідальність за всі фінансові проблеми.
 
     По-третє, якщо інформаційно-диспетчерські служби сподіваються, що таким чином обмежиться кількість автомобілів таксі, а вони будуть використовувати автомобілі на замовлення і всі перейдуть до них, то нехай почитають.. до надання послуг з внутрішніх та (або) міжнародних перевезень пасажирів легковими автомобілями на замовлення допускаються автомобільні перевізники, які планують залучати до надання таких послуг транспортні засоби, строк експлуатації яких не перевищує 10 років, забезпечили виконання положень законодавства України про обов’язкове страхування, водіїв, які досягли 21 року та мають документ професійної компетентності, отриманий в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади з питань транспорту та зв’язку, та з якими оформлено трудові відносини відповідно до положень законодавства України.
 
     Хотілося б побачити, як буде виплачуватись заробітна плата та  будуть сплачуватись податки, які на сьогоднішній день вже складають більше 400 гривень на місяць. Крім того це має бути ліцензований автомобіль, передбачена письмова угода з замовником послуг на кожне замовлення та підписання акту виконаних робіт по завершенню замовлення.
 
     Тому наша позиція однозначна, цього допустити не можна, оскільки квотування, це непрозорий механізм перерозподілу ринку таксі, корупція в виконавчих та державних органах влади, знищення існуючого таксоперевізника і, саме головне, така норма порушує ст..43 Конституції України, яка говорить: Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, що включає можливість у виборі професії та роду трудової діяльності.
 
      Запитання:  які ще неприємності чекають на перевізників у разі прийняття цього законопроекту?
 
      Відповідь: Давайте будемо називати речі своїми іменами, це не неприємності, а механізми перерозподілу ринку таксоперевезень шляхом повного знищення існуючого перевізника. Для цього створюється новий урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, якому надаються надзвичайні повноваження:
     …державний контроль автомобільних перевізників може здійснюватися із зупиненням транспортних засобів або без такого зупинення.
     Для зупинення транспортних засобів посадовими особами урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті можуть використовуватися спеціальні засоби. Перелік спеціальних засобів, положення про них, порядок їх застосування встановлюється центральним органом виконавчої влади з питань транспорту та зв’язку..., та право на застосування до перевізників адміністративно - господарських санкцій ( штрафів в розмірі 500-1000 неоподаткованих мінімумів (8 500- 17 000 грн).
 
    Запитання: Цікаво, що це будуть за засоби («їжаки» на дорозі, блокування спец автомобілями, встановлення тимчасових загороджень, проведення фото - відеозйомки…), як їх будуть застосовувати? І за що такі високі штрафи?
 
     Відповідь: Ну про спецзасоби і особливі повноваження, якими збираються наділити дану структуру, запитати треба запитати центральний орган виконавчої влади з питань транспорту та зв’язку , а от штрафи за порушення вже прописані:
     …перевезення пасажирів та (або) вантажів без документів, відмову у пред’явленні посадовим особам, уповноваженим здійснювати державний контроль (нагляд) у сфері автомобільного транспорті, документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, або перешкоджання таким посадовим особам у проведенні державного контролю (нагляду) у сфері автомобільного транспорті – у розмірі 500 (п’ятиста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
     експлуатацію легкового автомобіля, що повністю або частково відповідає технічними вимогам до автомобіля таксі та (або) надання послуг з перевезення пасажирів та їхнього багажу в індивідуальному порядку без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 цього Закону, – штраф у розмірі 500 (п’ятиста) неоподаткованих мінімумів доходів громадян;
     здійснення диспетчерського управління рухом транспортних засобів (надання інформаційно-диспетчерських послуг) з порушенням законодавства про автомобільний транспорт – штраф у розмірі 1000 (тисячі) неоподаткованих мінімумів доходів громадян;
     надання послуг з внутрішніх та (або) перевезень пасажирів на таксі поза межами квоти – штраф у розмірі 1000 (тисячі) неоподаткованих мінімумів доходів громадян;
     надання послуг з внутрішніх та (або) міжнародних перевезень пасажирів легковими автомобілями на замовлення без укладання письмово договору із замовником послуги або надання таких послуг пасажиру (-ам), який (-і) знаходиться (-яться) на стоянках таксі, або на шляху прямування легкового автомобіля – штраф у розмірі 1000 (тисячі) неоподаткованих мінімумів доходів громадян;
     вчинення інших порушень правил провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів та (або) вантажів, в т.ч. й щодо організації диспетчерського управління рухом транспортних засобів, – штраф у розмірі 500 (п’ятиста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 
     Отже, незалежно від виду порушення (відсутність шляхового листа, прострочення на день любого документу, незупинка транспортного засобу, непредставлення повного переліку чи неправильне оформлення документів, порушення правил надання послуг ІДС та інші) штраф буде складати 500-1000 неоподаткованих мінімумів (8 500- 17 000 грн). Це означає одне - для перевізників (особливо самозайнятих осіб), яким інколи не реально було оплатити навіть існуючі штрафи простіше буде залишити цю професію. А всі решта, які спробують залишитись на цьому ринку, змушені будуть спочатку просто домовлятись, а пізніше - або самі його залишать, або їх заставлять. Якщо, хтось з водіїв, особливо тих, хто зараз надає нелегальні або напівлегальні послуги в сфері таксоперевезень, думають, що їх це не стосується і вони далі будуть «партизанити», то хочу повідомити - шановні про вас не забули (такі конкуренти не потрібні). Зміни до ст.164 КпАП чітко передбачають …провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб’єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом, вчинені особою, яку протягом року було двічі піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, – тягне за собою конфіскацію предмета правопорушення.
 
     Все буде дуже просто - методом підсадки пасажирів, а потім зупинкою автомобіля (спецзасобами), на вас спочатку будуть складати протоколи та накладати штрафи. Відкупитись за 50 чи 100 гривень не вдасться, адже сума штрафу за порушення порядку провадження господарської діяльності перший раз складає від двохста до двохста п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3 400 - 4 450 гривень), а дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу від трьохста до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5 100 - 10 200 гривень). Після чого конфіскація автомобіля. Так, що доведеться – або працювати по 16 годин на пана, або шукати інші можливості забезпечити себе і свою сім'ю засобами існування.
 
      Запитання: і як реагують на це таксисти?
 
     Відповідь: А як люди можуть реагувати не речі про які не знають - більшість щось чула, а що конкретно, сказати важко. Крім того спрацьовує психологія – якось буде, може минеться, мене не зачіпить, щось поміняють, хай керівництво думає і т.д. Тому зараз саме головне довести до відома таксоперевізників правдиву інформацію, згуртувати їх для захисту своїх робочих місць, підготовити до активних дій та боротьби за свої права.
 
      Запитання: а як діють громадські та профспілкові організації, зокрема вашої Асоціація Вільних профспілок автотранспортників України?
 
     Відповідь: Ми почали працювати зразу після того, як отримали цей законопроект. Для початку проінформували профспілкові організації, які входять в нашу Асоціацію про дії влади, ознайомили їх з даним проектом та направили відповідні звернення про недопустимість прийняття цього документу в такому вигляді. Наступного дня відбулось засіданні Президії, де було прийнято рішення зустрітись з іншими представниками таксоперевізників та виробити спільні дії для захисту наших інтересів. 18.06.2010р відбулось позачергове засідання Ради, на якому прийняли рішення та план дій АВПАУ:
- вважати даний законопроект неприйнятним для таксоперевізників;
- провести переговори з іншими представниками таксоперевізників, роботодавцями, власниками диспетчерських служб для вияснення їх позиції по даному проекту та створенню спільного координуючого органу (Страйкового комітету );
- завершити роботу над законопроектом, який базується на представленій концепції реформування та розвитку в сфері діяльності таксі, як альтернативного до запропонованого, ініціювати та підтримувати його прийняття Верховною Радою України. На зустрічі з іншими представниками таксо перевізників був представлений до розгляду запропонований АВПАУ законопроект та підтримано ініціативу створення страйкового комітету та страйкового фонду.
 
На засіданні Страйкового комітету прийняли наступне рішення:
1) Залучати до Страйкового комітету усіх осіб зацікавлених у відстоюванні інтересів таксоперевізників.
2) Звернутись до таксо перевізників з проханням розпочати формування страйкомів на місцях.
3) Через ЗМІ інформувати про небезпеку запропонованого законопроекту.
4) Налагодити зв'язок та координувати дії з представниками та таксо перевізниками територіально-адміністративних одиниць України.
5) З урахуванням усіх зауважень підготовити та подати до ВР законопроект запропонований АВПАУ.
6) У випадку необхідності провести попереджувальний страйк.
 
      Запитання: Отже не виключено, що вам знову доведеться організовувати протестні акції?
 
     Відповідь: Виходячи з попереднього досвіду можу сказати, що швидше всього нам цього не уникнути. Звичайно, це крайній захід, який доведеться застосувати, коли всі інші методи розв’язання даної проблеми не дадуть результату. Але, якщо доведеться страйкувати, необхідно добре підготовитись - дії таксоперевізників мають бути скоординовані, водії готові стояти до кінця, а їх лідери не боятись відстоювати в першу чергу інтересів таксистів, а не власного бізнесу. Тоді ми обов’язково переможемо.
Портал Таксопорт - Материал размещён по просьбе и в поддержку
Ассоциации Свободных профсоюзов автотранспортников Украины
 
Вопросы и обсуждение в этой теме нашего форума

Administrator, 28-07-2010, hits: 14749
   
< Prev   Next >
 

Вход (кроме форума)


Lost Password?
No account yet? Register

 

! All rights reserved. Copying of materials or their parts without hiperlink to Portal Taxoport is forbidden.
Please Note: the point of view of administration can not coincide with opinion the authors of publications.