Home arrow Trade Union of Taxidrivers arrow п. Попик В.И. Ответы на вопросы нашего Портала
 RSS Taxoport  Facebook Taxoport  Twitter Taxoport  VK 

Latest 20 replies on forum:

п. Попик В.И. Ответы на вопросы нашего Портала

Print E-mail
27-07-2009

Василий Иванович Попик

Анатолий Галазюк - «ТАКСОПОРТ»

     Состоялся телефонный разговор администратора Портала с Председателем ПСТУ Попиком В.И., в котором Василий Иванович изложил своё видение ситуации на рынке услуг такси в Украине, дал ответы на многие вопросы, которые возникают сегодня в связи со стремлением Киеврады "упорядочить" киевское такси на свой лад, ожидаемых действиях ПСТУ по этому поводу, а так же, причинах, участниках и тематике собрания киевских директоров служб такси и перевозчиков 03 июля с.г.

    Предлагаем посетителям нашего Портала ознакомиться с поставленными Василию Ивановичу вопросами и его подробными ответами на них.

      Доброго дня Василь Іванович.
 
     Ситуація на ринку перевезень на таксі у нашій країні в цьому році виглядає доволі напруженою. Економічна криза серйозно вплинула на обсяги роботи, суттєво зменшивши кількість пасажирів, при одночасному стрімкому збільшенні числа бажаючих надавати послуги.  Якщо навіть у столиці викликаний цими процесами демпінг цін став дуже відчутний, то у багатьох регіонах розцінки на перевезення взагалі опустилися до рівня собівартості і навіть нижче, що не може не викликати самого серйозного занепокоєння у всіх, причетних до надання послуг таксі.
 
     Невпорядкованість ринку таксі через слабкий державний контроль та ігнорування вимог законодавства  самими ж центральними владними структурами вже стала його хронічною проблемою. З другого боку, наближаеться Євро-2012, що дає окремим місцевим радам нові підстави "впорядковувати" сферу послуг таксі на свій лад способами і методами, які викликають у перевізників не менш серйозне занепокоєння, чим спад роботи і падіння цін на послуги. Чого вартує тільки останній проект рішення Київради стосовно Правил надання послуг пасажирських перевезень на таксі у м. Києві.
 
   В зв'язку з цим у відвідувачів нашого Порталу накопичилось чимало запитань до Вас, як лідера загальноукраїнської профспілковоі організації такситстів, яка своєю головною задачею декларує саме захист інтересів перевізника. Тому Ваша згода відповісти на запитання відвідувачів нашого порталу є як ніколи доречною.
 
     Перша група запитань стосується найбільш гострих питань, які стосуються перевізників з усіх регіонів України.
 
    Запитання: Ваше ставлення до демпінгу розцінок на перевезення таксі, який став масовим по всій Україні. В особливості до того, що ініціатором такого демпінгу стає керівництво диспетчерських служб (ДС) таксі. Що треба зробити, щоби унеможливити такий демпінг?

    Відповідь: Основна причина демпінгу – пересиченість пропозицією ринку таксі. Причому, останнім часом зростає не стільки  кількість бажаючих постійно працювати, скільки кількість “вимушених таксистів”, які мають за ціль тимчасово підзаробити послугами перевезень. Або ж – отримати додатковий дохід попри основну роботу. Що стосується диспетчерських служб, я бачу, що вони у багатьох випадках діють далеко не коректно, а при тому, що їх бізнес залежить передусім від кількості замовлень, часто виступають категорично проти будь якого регулювання у цьому питанні. На мою особисту думку вартість проїзду одного кілометра у таксі повинна дорівнювати вартості одного літра палива. І перевізники могли б працювати по більш реальним тарифам, якби керівники диспетчерських служб зуміли домовитись. На жаль, поки такого бажання не спостерігається.

     Запитання: чи можна очікувати від ПСТУ формулювання докладного  економічного обґрунтування розцінок на послуги, формування узгодженої між перевізниками та ДС цінової політики, та ведення активної агітаційної кампанії по її застосуванню?

      Відповідь: Неодноразово говорив, і ще раз повторюю – узгоджена цінова політика є надскладним завданням. Але іншого рішення для перевізників я не бачу. Потрібно домовлятись. А що стосується економічного обґрунтування – давайте пропозиції. ПСТУ підтримає такі кроки, адже аргументована підрахунками позиція має значно більше шансів бути почутою.

     Запитання: Якщо уніфікація тарифів таксі поки не виглядає реальною, як тоді могла б функціонувати мережа стоянок таксі, в якій одночасно працюють перевізники з різними цінами на послуги?

     Відповідь: На сьогоднішній день в таксі використовуються дуже різні за класом автомобілі – від Таврії до Мерседеса. Тому, поки такій різнобій має місце, узгодити тарифи навіть в межах одної мережі стоянок в одному місті не виглядає реальним. Але рішення існує, адже клієнт обирає таксі поміж тих, що стоять на стоянці. І він може скористатись послугами тої машини, де ціна обслуговування відповідає його можливостям. Єдине, що потрібно тут допрацювати – забезпечити клієнту прозору інформацію про розцінки, якою він може скористатись. В любому випадку клієнт не повинен торгуватись з таксистом, а має бути ознайомлений з  розцінками ще до посадки в машину.

      Запитання: Як ставитися до ігнорування Кабінетом Міністрів України прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін...” від 24.09.2008, що при виконанні самозайнятим перевізником вимог діючої редакції Закону “Про автомобільний транспорт” призводить, тим не менше, до звинувачень його у порушеннях застарілих вимог “Правил надання послуг пасажирським автомобільним транспортом” (постанова КМУ) та “Ліцензійних вимог ... діяльності таксі” (Спільний наказ Мінтрансзв'язку та Держкомпідприємництва)? І як протидіяти таким звинуваченням?

     Відповідь: Так дійсно. ПСТУ доклало чимало зусиль для підтримки законодавцем в тексті Закону Про АТ особливого статусу самозайнятого перевізника та спрощення для такого перевізника умов надання послуг і переліку обов'язкових документів. Всі можливі терміни на приведення у відповідність Кабміном своїх підзаконних актів до цієї редакції Закону Про АТ давно вийшли, Кабмін ніби і не заперечує проти узгодження, але, як кажуть, і віз і донині там. На сьогоднішній день розроблено і узгоджено спільний (за участю ПСТУ, Держкомпідприємництва та Мінтрансзв'язку) проект нових “Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту”, де враховано всі необхідні зміни, і який планується на затверждення на вересень цього року. До речі, буде доречно розмістити текст згаданого проекту в найближчі дні на цьому інтернет-порталі для ознайомлення.  Після того, як таке затвердження відбудеться, зміни в “Ліцензійні вимоги...” - технічне питання, адже для їх затверждення у новій редакціїї потрібен тільки спільний Наказ Мінтрансу та Держкомпідприємництва, який базуватиметься на Законі про АТ та вищзгаданій Постанові. Стосовно претензій в невиконанні застарілих параграфів підзаконних актів, які подекуди сьогодні висуваються самозайнятому перевізнику, можу сказати тільки одне: Закон Про АТ діє. Потрібно навчитись захищати себе від незаконних вимог деяких держслужбовців, спираючись на Конституцію України, яка стверджує верховенство Законів над нормативними актами нижчого рівня, якими є Постанови КМУ, і тим більше, накази окремих міністерств та відомств.

      Наступні кілька запитань стосуються київської проблематики, зокрема отримавших чималий резонанс зборів директорів служб таксі та перевізників м. Києва, які відбулися 03 липня ц.р.

      Запитання: Які чинники викликали необхідність проведення таких зборів саме зараз? Хто був їх організатором? Яким чином визначалося коло запрошених? Які критерії відбору учасників, якщо такий відбір мав місце? Які питання розглядалися, зокрема чи розглядався проект рішення Київради про Правила надання послуг перевезень на таксі у м. Києві, або ж альтернативний проект?

     Відповідь:

     Передусім мушу роз’яснити, що причиною скликання тих зборів було наступне: У Держкомпідприємництва були запрошені представники ряду київських служб таксі та перевізників, де їх ознайомили з згаданим проектом рішення. Звичайно, всі запрошені були просто шоковані імовірністю запровадження таких нововведень. Саме тому, за ініціативи  4-х громадських організацій: ПСТУ, Профспілки таксистів м. Києва, Асоціації роботодавців у сфері бізнесу таксі, Асоціації „Київське таксі” 03 липня 2009 року відбулися збори представників бізнесу та перевізників, що сьогодні працюють на ринку таксі м. Києва.

     Запрошувались на ці збори всі, хто міг бути зацікавлений, я категорично заявляю, що обдзвонювали абсолютно всіх, чиї номери телефонів могли відшукати. Ніяких критеріїв відбору не було і не могло бути, адже ставилося завдання обговорити проблему з усіма учасниками ринку таксі м. Києва.

     Щодо обговорюваних питань: основним питанням зборів був не згаданий проект "Правил...", і не альтернативні йому варіанти. Основним питанням було переведення у ліцензовану площину діяльності перевізників взагалі, і переконання керівництва служб таксі у тому, щоби вони припинили співпрацю з неліцензованими таксистами,  зокрема. Адже це є абсолютно необхідна передумова для того, щоби знаходити аргументи і вирішувати питання з київською владою. Сьогоднішня ситуація, коли називається цифра в 27000 працюючих у місті таксистів, на яких припадає не більше 2000 офіційно оформлених ліцензійних карточок – це нонсенс. Неможливо відстоювати інтереси перевізника у правовій площині, якщо він на 95 відсотків знаходиться взагалі поза межами права.

     Тому, за ініціативи ПСТУ, учасники зборів між собою домовилися, що до 1 жовтня вони інтенсивно працюють у напрямку легалізації вже працюючих перевізників та ліцензування їх автомобілів. Протягом того ж часу ПСТУ намагатиметься, спираючись на певну неузгодженість постанов і посадових інструкцій з законодавчою базою, „притримати” масову кампанію штрафних санкцій з боку, зокрема, ДАІ. Відомо ж, що останні зміни в Адмінкодексі вже надали право серйозно (аж до постановки авто на штрафмайданчик) карати водіїв таксі, які на лінії знаходяться без таксометрів, ліцензійних карток, чи шляхових листів (останнє – у випадку водія-найманого працівника).

     Що стосується „Правил..” від Київради, вони як такі не обговорювались. Було запропоновано присутнім після закінчення зборів ознайомитись з альтернативним проектом, розробленим під моїм особистим керівництвом. Саме цей документ розміщено  за цим посиланням і саме він розсилається на даний час з офісу ПСТУ всім зацікавленим для обговорення. Тільки після узгодження і підтримки його перевізниками та службами таксі він буде запропонований міській владі на противагу їх баченню організації ринку таксоперевезень у м. Києві.

     Стосовно звернень до Київради від імені зборів, то такий лист  дійсно був написаний,  але містив він лише заклик перенести розгляд проекту „Правил...” до представлення у Київраду альтернативного варіанту.


     Запитання: Чи обговорювалась на зборах тема квотування кількості таксі в м. Києві, а також перспектива ліцензування діяльності диспетчерських служб та можливих санкцій на них за залучення до перевезень неліцензованих машин?

     Відповідь: Ви жартуєте? Як можна серйозно говорити про квотування, змістом якого є  нормативне обмеження кількості/обсягів чого-сь, що відбувається згідно певних норм і правил, стосовно діяльності, яка на 95% ведеться поза межами правового поля? Спочатку потрібно легалізуватись. А тоді, імовірно, питання завищеної пропозиції на ринку перевезень на таксі відпаде само собою, і ні про яке квотування не прийдеться говорити навіть в майбутньому. Тим більше, що в законодавстві таке квотування взагалі не передбачено. В усякому разі, зараз це питання – не на часі. Навряд чи репліки присутніх на зборах стосовно квотування, як, до речі, і ліцензування діяльності ДС можна сприймати як серйозні наміри реалізовувати такі ідеї. Стосовно ліцензування ДС, я запропонував на зборах найбільш активним прихильникам такої ідеі: хочете – давайте, сформулюйте хоча б ліцензійні вимоги до ДС! Звичайно, нічого конкретного запропоновано не було навіть у вигляді пропозицій...

     Запитання: Як Ви оцінюєте перспективи врахування Київрадою альтернативного проекту ?

     Відповідь: Якщо уважно прочитати текст проекту, запропонований Київрадою, навіть не юристу стає зрозуміло, що він в багатьох важливих моментах не узгоджується з чинним законодавством, зокрема, суттєво обмежує вільний доступ на ринок різних господарюючих суб’єктів і запроваджує непередбачені законами  регуляторні функції місцевих органів влади. Тому і викликає різко негативну реакцію всіх учасників ринку таксі від керівника підприємства до рядового таксиста. Більш того, зрозуміло, що прийняття такого проекту в Києві неодмінно викличе ланцюгову реакцію запровадження подібних правил і в інших містах України.  А отже спроба Київради затвердити проект без змін і врахування альтернативних пропозицій може викликати і неодмінно викличе шквал неприйняття по всій Україні. Абсолютно відповідально хочу заявити, що, у випадку не реагування Київради на точку зору київських перевізників, ПСТУ підніме на акції громадської непокори не тільки києвлян, але всіх перевізників України, яким так само не байдужа своя доля, як і їх столичним колегам.

     Наш Интернет-ресурс благодарит Василия Ивановича за время, потаченное на ответы и  достаточно подробное изложение своей позиции. Выражаем надежду, что такое внимательное отношение к нашим посетителям будет иметь место и в будущем.

     Настоятельно рекомендуем нашим посетителям ознакомиться с альтернативным вариантом проекта "Правил надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі в місті Києві", который представляет точку зрения Попика В.И. на законные полномочия  городской власти по упорядочению рынка перевозок на такси в г. Киеве и способы реализации таких полномочий.

    На наш взгляд, альтернативный проект, хотя и требует некоторых доработок, может быть взят за основу и имеет все шансы быть поддержанным не только членами профсоюза таксистов, но и всеми участниками рынка услуг такси г. Киева, поскольку, ставя взаимоотношения КГГА-перевозчик с головы на ноги и оставляя в компетенции администрации города действительно определённые ей по закону функции, даёт возможность участвовать в формировании этого рынка рядовым перевозчикам-таксистам через общественные объединения, а так же - ассоциации хозяйствующих субъектов, при желании и возникновении оных.

Текст документа (сравнительная таблица): кликните по этой ссылке.

Анатолий Галазюк

«ТАКСОПОРТ»


Дополнено 06 августа 2009: С ответами Василия Ивановича на дополнительные вопросы, заданные посетителями нашего портала после этой публикации можно ознакомиться в профсоюзном разделе Интернет-форума на нашем ресурсе по этой ссылке. Можно также задать Василию Ивановичу от себя другие вопросы, естественно, после регистрации на форуме и соблюдая объявленные правила написания сообщений.


Administrator, 27-07-2009, hits: 13199
   
< Prev   Next >
 

Вход (кроме форума)


Lost Password?
No account yet? Register

 

! All rights reserved. Copying of materials or their parts without hiperlink to Portal Taxoport is forbidden.
Please Note: the point of view of administration can not coincide with opinion the authors of publications.