Home arrow The Official Interpretations arrow Таксометры. Официально. Полностью актуально в 2010 году
 RSS Taxoport  Facebook Taxoport  Twitter Taxoport  VK 

Latest 20 replies on forum:

Таксометры. Официально. Полностью актуально в 2010 году

Print E-mail

Таксометр в таксі. Розставляємо крапки над "і".
Стаття з газети "Все про бухгалтерський облік" №10(1287)за
31 січня 2007 року

(Замість коментарю до листів Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 30.11.06р. №8673 і Головної державної інспекції на автомобільному транспорті від 05.12.06р. №41/2-7-1О787)
 
     У нашій країні нелегко знайти вид діяльності, повністю врегульований на законодавчому рівні. Ажде погодьтеся, буває, що один закон суперечить іншому, контролюючі органи у своїх листах викладають протилежні точки зору на одне і те саме питання. Не залишилися осторонь від цього нормативного серпантину і перевізники. Одна з хвилюючих тем - чи обов'язково таксистам встановлювати в автомобілях таксометри. Розберемося разом.

Історія питання

     З одного боку, згідно з Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезень пасажирів та їх багажу на таксі, затвердженими наказом Держкомітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Мінтрансу України від 18.12.03р. №136/985 (далі-Ліцензійні умови) і ст.40 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.01р. №2344-ІІІ (далі - Закон про Автотранспорт) Таксисти повинні встановлювати в машинах таксометри і розраховуватися з клієнтами тільки з їх допомогою. Більше того, ст.9 Закону про автотранспорт серед умов одержання ліцензійної картки на таксі називає наявність таксометра. Якщо ж у суб'єктів підприємницької діяльності (далі - СПД) у таксі не має таксометра, або він не працює, регіональним автотранспортним управлінням Держдепартаменту автотранспорту дозволено пускати в хід штрафні санкції, керуючись ст.133 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП), у розмірі 3 НМДГ (51 грн).      Але є і зворотна сторона медалі: абз.2 ст.1 Закону України "про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.05.95р. №265/95-ВР (далі - Закон про РРО) попереджує: Інші закони не можуть встановлювати норми, що стосуються реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО, касові апарати). "при чому тут Закон про РРО?" - запитаєте ви. Усе дуже просто: Відповідно до його ст.2 електронний таксометр є касовим апаратом. А значить, на СПД, які його використовують, поширюватимуться і всі пільги зі ст.9 Закону про РРО. Нагадаємо, без РРО мають право працювати:
     1) юрособи (на будь-якій системі оподаткування), які не є підприємствами торгівлі і громадського харчування, і розрахунки з пасажирами оформляють за допомогою прибуткових касових ордерів (далі - ПКО) (див.п.1 ст.9 Закону про РРО);
     2) фізособи - платники єдиного податку за умови, що вони не продають підакцизних товарів (крім пива на розлив) і ведуть Книгу обліку доходів і витрат у порядку, визначеному Кабміном (див.п.6.ст.9 Закону про РРО). Однак, за бажанням пасажира, такий таксист зобов'язаний видати розрахунковий документ, що підтверджує надання послуг (п.15 ст.3 Закону про РРО). Він може бути складений у довільній формі, але повинен містити всі реквізити первинного документа (див. ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99р. № 996-XIV і п.2.4 "Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну України від 24.05.95р." №88).
     Ситуація неоднозначна. Точно відомо, що без таксометра ліцензійної картки на таксі не бачити. Водночас існують СПД, що за законом про РРО можуть обійтися без касового апарата. То як же бути? За роз'ясненнями ми звернулися до двох інстанцій. Вони не змусили себе довго чекати. (див. стор.74,75 поточного номера).

Відповідь Держкомпідприємництва

     Він на сто відсотків упевнений: фізособам на спрощеній системі РРО не потрібний. Аргумент - усе той самий. П.6 ст.9 Закону про РРО. Аналогічну думку Держкомпідприємництва озвучував і раніше (див. лист "Про необхідність встановлення таксометра на автомобілі "таксі" від 20.05.04р. №3427, опублікований в газеті "Все про бухгалтерський облік" №57 за 2004 рік).
     Про юрособи, які оформляють розрахунки за допомогою ПКО, Держкомпідприємництва не сказав жодного слова. Однак ми вважаємо: якщо вони підпадають під дію ст.9 Закону про РРО, то їм касовий апарат також не потрібний.

Що сказала Головна державтоінспекція на транспорті

     Її висновок не такий райдужний, як попередній: СПД, які перевозять пасажирів і їх багаж на таксі, незалежно від системи оподаткування, зобов'язані обладнати свій транспортний засіб таксометром. Чому? Як ви вже знаєте, Закон про автотранспорт визначає таксі як автомобіль, де серед усього іншого є діючий таксометр. Додатково: наявність цієї техніки - обов'язкова умова для здійснення перевезення пасажирів (пп 2.2.1 Ліцензійних умов). Якщо СПД не послухається і таксометр не встановить, то його можуть звинуватити у тому, що він не виконав Ліцензійних умов, а саме не забезпечив відповідного технічного стану автомобіля. Що далі? Буде акт, а вже на його підставі цілком можуть і анульувати ліцензію.
     Крім того, коли при перевірці не виявлять таксометра, СПД видають припис про усунення порушень транспортного законодавства. Цей припис варто виконати протягом зазначеного у ньому терміну (п.31 "Порядку здійснення контролю на автомобільному транспорті", затвердженого постановою Кабміну України від 08.11.06р. №1567). Якщо перевізник проігнорує вимоги органа державного контролю, то його очікує штраф у розмірі 40 НМДГ (680 грн) згідно з абз.11 ч.1 ст.60 Закону про автотранспорт.
     Самі бачите, наслідки роботи без таксометра дуже неприємні. Але є в листі Головної державтотрансінспекції один абсолютно правильно відзначений нюанс. Так, таксометр необхідний, але ніде не говориться, що він повинен виконувати функції РРО. Його основне завдання - інформувати пасажира про тариф, кілометраж, дату, час посадки і висадки, початок і закінчення роботи водія, середню швидкість автомобіля, та ін. Від себе додамо: таксометр також забезпечить пасажира розрахунковим документом.

Підбиваємо підсумки

     Отже, що ми маємо? Таксометр як повітря потрібен усім без виннятку СПД, які перевозять пасажирів на таксі. Якщо таксометр виконує функції РРО, тоді його варто зареєструвати в податковій інспекції, опломбувати і перевести у фіскальний режим роботи. А коли РРО не обов'язковий (ст.9 Закону про РРО), всього цього робити не потрібно.
     На цьому ставимо крапку. І ні цвяха вам, ні жезла!

Тетяна Валентинова
консультант газети
"Все про бухгалтерський облік"

Документи до консультації
МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ І ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
ГОЛОВНА ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ НА АВТОМОБІЛЬНОМУ ТРАНСПОРТІ

ЛИСТ від 05.12.06р. №41/2-7-10787

ПРО ОБОВ'ЯЗКОВІСТЬ ЗАСТОСУВАННЯ ПЕРЕВІЗНИКАМИ ТАКСОМЕТРІВ

(Витяг. Заголовок листа - редакційний)

     Відповідно до Закону України "Про автомобільний транспорт" таксі являє собою легковий автомобіль, обладнаний розпізнавальним ліхтарем оранжевого кольору, який встановлюється на даху автомобіля, діючим таксометром, сигнальним ліхтарем із зеленим та червоним світлом, розташованим у правому верхньому кутку лобового скла, і який має нанесені композиції з квадратів, розташованих у шаховому порядку на дверцятах автомобіля з лівого та правого боків, призначений для надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу в індивідуальному порядку. При цьому таксометр - прилад, призначений для інформування пасажирів про вартість поїздки та реєстрації параметрів роботи автомобіля-таксі, визначених законодавством.
     Тобто вищевказаним Законом не визначено, що таксометр повинен в обов'язковому порядку виконувати функції реєстратора розрахункових операцій, але визначено, що обов'язково повинен надавати інформацію щодо тарифу, кількості кілометрів пробігу, дату, час посадки та висадки пасажирів, початок та закінчення часу роботи водія, середню швидкість автомобіля, тощо.
     Зважаючи на викладене, кожний суб'єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність у сфері перевезення пасажирів та їх багажу на таксі, незалежно від виду оподаткування, який до нього застосовується, зобов'язаний обладнати транспортний засіб (таксі) таксометром, який відповідає вищезазначеним характеристикам.
     Відповідно до пп.2.2.1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі, затверджених спільним наказом Держкомпідприємництва та Мінтрансу України від 18.12.93р. №136/985, наявність таксометру є однією з обов'язкових умов здійснення такої діяльності.
     У разі, якщо в ході перевірки додержання перевізником Ліцензійних умов виявлено відсутність таксометру у транспортному засобі (таксі), на підставі пп.5.12 Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі, затвердженого спільним Наказом Держкомпідприємництва та Мінтрансу України від 02.03.04р. №26/153, складається акт про неможливість ліцензіата забезпечити виконання Ліцензійних умов, у зв'язку з незабезпеченням належного технічного стану автомобіля, відповідно до вимог транспортних засобів, які використовуються для провадження такої діяльності. Зазначений акт є підставою для анульування ліцензії.
      При виявленні факту відсутності таксометру при проведенні рейдової перевірки видається припис про усунення порушень транспортного законодавства, а у разі невиконання припису органу державного контролю перевізником чи їх представником накладається штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на підставі абзацу 11 частини першої ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Т.в.о. начальника
К.Логутов

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ
З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ І ПІДПРИЄМНИЦТВА

ЛИСТ від 30.11.06р. №8673

ЩОДО НЕОБХІДНОСТІ ВСТАНОВЛЕННЯ ТАКСОМЕТРА НА АВТОМОБІЛІ ТАКСІ

(Витяг. Заголовок листа - редакційний)

     Державний комітет з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув Ваш лист /.../ щодо необхідності встановлення таксометра на автомобілі-таксі суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, які провадять господарську діяльність з надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі і знаходяться на спрощеній системі оподаткування, та повідомляє наступне.
     Статтею 9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" (далі - Закон про ліцензування) визначено, що ліцензуванню підлягає господарська діяльність з надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі.
     У статті 8 Закону про ліцензування визначено, що суб'єкт господарювання зобов'заний провадити певний вид господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, відповідно до встановлених для цього виду діяльності ліцензійних умов.
     Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі (далі - Ліцензійні умови) затверджені спільним наказом Держпідприємництва України та Мінтрансу України від 18.12.03р. №136/985, зареєстрованим в Мін'юсті України 30.12.03р. за №1260/8581.
     Відповідно до пункту 1.4 Ліцензійних умов, таксі - спеціальний легковий автомобіль, обладнаний таксометром і призначений для перевезення пасажирів та їх багажу в індивідуальному порядку. Пунктом 2.1.1 Ліцензійних умов визначено, що на автомобілях таксі повинно бути встановлено розпізнавальний ліхтар оранжевого кольору (на даху таксі з нанесеною на ньому композицією з чорних квадратів, що розташовані у шаховому порядку) і таксометр (у місці, яке забезпечує одержання пасажиром повної інформації про показники таксометра).
     Статтею 39 Закону України "про автомобільний транспорт" також передбачено, що водію таксі забороняється здійснювати перевезення пасажирів, якщо в таксі відсутній, або не працює таксометр.
     Разом з цим, правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон)
     Статтею 2 Закону визначено, що таксометр є реєстратором розрахункових операцій.
     Відповідно до пункту 6 статті 9 Закону реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються: при продажу товарів (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється згідно з законодавством з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (у тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного поддатку), якщо такі суб'єкти не здійснюють продажу підакцизних товарів (крім пива на розлив), за умови ведення такими особами книг обліку доходів і видатків у порядку, визначенному Кабінетом Міністрів України.
     Таким чином, при здійсненні перевезень пасажирів суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, які працюють за спрощеною системою оподаткування, реєстратори розрахункових операцій не застосовуються.
Перший заступник Голови
К.Ващенко

Administrator, 11-03-2007, hits: 14613
   
< Prev
 

Вход (кроме форума)


Lost Password?
No account yet? Register

 

! All rights reserved. Copying of materials or their parts without hiperlink to Portal Taxoport is forbidden.
Please Note: the point of view of administration can not coincide with opinion the authors of publications.